Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V australské kavárně si muži připlatí. ‚Mužská daň‘ má kompenzovat rozdílný plat

Magazín

  6:00
MELBOURNE - Kavárna v australském Melbournu přilákala pozornost svým originálním přístupem k rozdílu mezi ženským a mužským platem. V podniku, o kterém majitelka napsala, že je „od žen pro ženy,“ muži zaplatí „mužskou daň.“ Jakákoliv cena se jim při nákupu navýší o 18 procent.

Dle pravidel kavárny si mohou ženy přednostně sednout a muži si připlatí o 18 procent. foto: Twitter

Alex O’Brienová, která kavárnu Handsome her (přeloženo „pohledná ona“) vlastní, toto rozhodnutí vysvětluje cedulí, která stojí před vstupem. Na té se píše, že 18 procent byl v roce 2018 průměrný rozdíl mezi mužským a ženským platem v Austrálii.

Dle pravidel kavárny se také ženy mohou přednostně posadit.

Pro deník The Mirror řekla: „Připomínáme lidem rozdíl v platech. Líbí se mi, že to nutí muže zamyslet se a zauvažovat o své výsadě.“ Na nápad přišla, když si s ní povídala kamarádka, která pracuje pro ženskou charitu, o problémech vznikajících z rozdílných platů.

O’Brienová říká, že většina mužských návštěvníků je ochotná si připlatit, když ví proč. I tak ale dodává, že kdyby někdo navýšenou cenu odmítl zaplatit, nebude ho nutit.

„Mužská daň“ platí vždy jeden týden v měsíci. Peníze, které se v kavárně z „daně“ vydělají, jsou věnovány na charitu zaměřující se na pomoc ženám v tísni.

Autor: