Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V australské kavárně si muži připlatí. ‚Mužská daň‘ má kompenzovat rozdílný plat

Magazín

  6:00
MELBOURNE - Kavárna v australském Melbournu přilákala pozornost svým originálním přístupem k rozdílu mezi ženským a mužským platem. V podniku, o kterém majitelka napsala, že je „od žen pro ženy,“ muži zaplatí „mužskou daň.“ Jakákoliv cena se jim při nákupu navýší o 18 procent.

Dle pravidel kavárny si mohou ženy přednostně sednout a muži si připlatí o 18 procent. foto: Twitter

Alex O’Brienová, která kavárnu Handsome her (přeloženo „pohledná ona“) vlastní, toto rozhodnutí vysvětluje cedulí, která stojí před vstupem. Na té se píše, že 18 procent byl v roce 2018 průměrný rozdíl mezi mužským a ženským platem v Austrálii.

Dle pravidel kavárny se také ženy mohou přednostně posadit.

Pro deník The Mirror řekla: „Připomínáme lidem rozdíl v platech. Líbí se mi, že to nutí muže zamyslet se a zauvažovat o své výsadě.“ Na nápad přišla, když si s ní povídala kamarádka, která pracuje pro ženskou charitu, o problémech vznikajících z rozdílných platů.

O’Brienová říká, že většina mužských návštěvníků je ochotná si připlatit, když ví proč. I tak ale dodává, že kdyby někdo navýšenou cenu odmítl zaplatit, nebude ho nutit.

„Mužská daň“ platí vždy jeden týden v měsíci. Peníze, které se v kavárně z „daně“ vydělají, jsou věnovány na charitu zaměřující se na pomoc ženám v tísni.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat