Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

VIDEO: Hororová trasa nad propastí. V Číně mají novou nejdelší skleněnou lávku na světě

Magazín

  6:00
Peking - Skleněnou lávku, která se může pochlubit přívlastkem nejdelší na světě, otevřeli v neděli v Chung-ja-ku, malebném koutu provincie Che-pej na severu Číny. Most je dlouhý 488 metrů, dva metry široký a je zavěšen 218 metrů vysoko nad údolím. Podle serveru China Daily se tak nachází na úrovni 66. patra pomyslného mrakodrapu. Lávka je „vydlážděna“ 1077 tabulemi z čirého skla o čtyřcentimetrové tloušťce, váží celkem 70 tun.

Skleněná lávka v Číně má bezmála půl kilometru. Je nejdelší svého druhu na světě. foto: China Daily

Podle místní turistické kanceláře, která atrakci obstarala, je most navržen tak, aby se pod kroky mírně rozechvěl, což spolehlivě rozechvěje i návštěvníky. Ti se kromě vzrušující procházky mohou kochat i půvaby okolní scenérie s vyhlídkou na horské srázy, vodopády, starobylá města a chrámy.

Konstrukce má unést více než 2000 návštěvníků, ale na skleněnou lávku ale nevkročí více než 500 lidí najednou. „Nosnost je více než třiapůlkrát vyšší než vyžadují normy, přesto dovolíme vkročit na most nejvýše 500 lidem současně,“ uvedl ředitel stavby Liou Čchi-čchi. Stavba lávky, která má odolávat i nejsilnějším poryvům větru, trvala rok a půl.

Během posledních let už si na čínském soutěživém domácím turistickém trhu více než desítka malebných oblastí vybudovala skleněné chodníky. Jsou připevněny ke skalním stěnám nebo vedou nad kaňony, aby přilákaly více návštěvníků příslibem poněkud děsivého, ale nezapomenutelného zážitku.

Dosud nejdelší skleněný most - 430 metrů dlouhá lávka v provincii Chu-nan - musel být loni v září po dvou týdnech provozu uzavřen kvůli „naléhavým pracím“, jak uvedly úřady. Konstrukce klenoucí se ve výšce 300 metrů nad horským kaňonem čelila náporu návštěvníků, nával desetinásobně překročil plánovanou kapacitu. Žádné neštěstí se tam ale dosud nestalo a lávka nebyla podle provozovatele ani poškozena.

Chung-ja-ku je podle China Daily populární turistickou destinací i kvůli revoluční minulosti: od května 1948 do jara následujícího roku tam sídlilo vedení komunistické strany.

Autor: