11. listopadu 2013 7:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tabuizované téma: jsou holky šikovnější než kluci?

Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Co připravit dětem k svačině? (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

"Je moc šikovný na kluka." nebo "Na to, že je to chlapeček se naučil brzo mluvit." Tyhle věty jsem občas slýchala jako komentáře na Kryštofa. Jsou snad holky opravdu ve vývoji napřed před klukama? Pro někoho je to citlivé "genderové" téma, u někoho naprosté tabu.

Manžela jedné mojí kamarádky se to třeba dotýká osobně. "Jak tohle můžete tvrdit, vždyť to není vědecky dokázané!," ozval se dotčeně, když jsme na to narazili. Já jsem nad tím nikdy moc nepřemýšlela, dokud jsem se nedostala do Německa. Právě tady jsem narazila na to, že se tu vývoj u dětí rozděluje úplně suverénně na holky a kluky s tím, že každé pohlaví má své "tempo". 

A běžně se to tu bere tak, že kluci jsou prostě pozadu. Veškerá genderová korektnost jde stranou. Naše dětská doktorka otevřeně mluví o tom, že kluci jsou prostě v mnoha věcech míň šikovní.

Veronika Jonášová

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Přijde mi to, jakoby se vyvíjely dva naprosto rozdílné živočišné druhy. Stejně mluví i má berlínská kamarádka Melissa. "Odkdy je bez plenek?", ptala se mne. Když jsem opáčila, že od dvou let, obdivně pokývla:  "Wow, to je teda úspěch a navíc je to kluk!"

Od útlého Kryštofova věku nemám ráda jakékoliv srovnávání s ostatními, vývoj je individuální.  Když se ale zamyslím, něco pravdy na tom bude. Zatímco Kryštof si teprve broukal, jeho stejně stará kamarádka Edita už říkala první slova. Jemu trvalo odnaučování od plen asi měsíc a bylo to pro mě utrpení, Edita to pochopila během týdne. Edita už krásně vyslovovala, když ona komolil a šišlal…. atd.

Nedávno mne pobavila maminka, která se čtyřletou holčičkou probírala v restauraci podrobně, jak vlastně přišla na svět. To Kryštof mne tento týden rozesmál tím, že se mě při usínání zeptal: "A mělas mě ráda, už když sis mě vybrala v nákupu?" (tak on říká obchodu). Zatím nemám sílu mu vysvětlovat, že jsme si ho nekoupili. Kluci jsou možná pomalejší, někdy ale o to roztomilejší. Takže jim my holky leccos odpustíme.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové

Fyzický i psychický vývoj má u každého člověka různé tempo. Přesto existují mezníky, které určují, v jakém věku by dítě mělo tu kterou dovednost zvládat. A tyto mezníky se mohou v některých oblastech lišit u dívek a chlapců. Například holčičky zpravidla rychleji zvládnou přechod z plen na nočník, lépe a s větším zájmem kreslí atd. Rodiče by měli mít na paměti, že není dobré potomky vzájemně porovnávat. Podstatné je individuálně k dětem přistupovat a citlivě vnímat, kdy je dítě připravené k nácviku nových dovedností.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.