Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Tanečnice a špionka Mata Hari ožije v baletním představení

Magazín

  6:35
HAAG - Téměř sto let po popravě za špionáž vstupuje legendární exotická tanečnice Mata Hari ve svém rodném Nizozemsku znovu na scénu. Tato průkopnice erotiky se tu nyní stala hrdinkou prvního baletu, který vypovídá o jejím životě, píše agentura AFP. Nizozemský národní balet tak uvádí na scénu ikonu, která se stala synonymem bezuzdné smyslnosti a nakonec osudové zrady.

Mata Hari foto: Wikipedia

Margaretha Geertruida Zelleová se narodila na severu Nizozemska v Leeuwardenu a v jednačtyřiceti letech, 15. října 1917, byla popravena ve Francii poté, co byla obviněna ze špionáže ve prospěch Německa za první světové války.

Před válkou se proslavila, nejprve v Paříži a pak po celé Evropě, svým tancem s orientální příchutí. Je považována za jednu z prvních exotických tanečnic. Mata Hari odvrhla viktoriánskou morálku a často se odhalovala až do té míry, že na sobě měla jen hedvábný závoj a jakési plavečky zdobené bižuterií.

Ruská Mata Hari? Pilná novinářka v brýlích vystupuje jako špionka Kremlu

„Chtěl jsem vytvořit dramatický balet a hledal jsem námět související s tancem,“ vysvětluje ředitel Nizozemského národního baletu a choreograf představení Ted Brandsen. „Mata Hari mě vždy fascinovala. Byla také Nizozemka, a to mnoho lidí ani neví,“ dodává.

Myšlenka nového baletu se zrodila před čtyřmi lety, a když ji Brandsen vyložil britskému skladateli Tariku O ́Reganovi, který byl dvakrát nominován na cenu Grammy, projekt začal získávat konkrétní podobu.

Mata Hari

Po dvě hodiny vypovídá více než 60 tanečníků o pohnutém životě Maty Hari, zejména o letech strávených v Paříži, kde měla mnoho milenců, mezi nimiž byl údajně i italský skladatel Giacomo Puccini. „Mata Hari žila velmi intenzivně a my jsme chtěli vyprávět o jejím životě stejným způsobem,“ zdůrazňuje Brandsen. Garderoba o více než 300 kostýmech, které si vyžádaly tři roky na zhotovení, podtrhuje výkony tanečníků ztělesňujících smyslnost Maty Hari bez erotiky.

„Jestliže se mohu tak zblízka dotýkat příběhu jejího života, je to pro mě příležitost, jak ji lépe poznat,“ uvádí ruská baletka Anna Cygankovová, která se zhostila role Maty Hari. „Zůstává pro mě záhadou. Byla to opravdu tanečnice? Byla to opravdu špionka, nebo oběť okolností? Kdo to může říci?“ podotýká.

Nový život

Margaretha Geertruida Zelleová zůstala po komplikovaném rozvodu s nizozemským důstojníkem bez peněz. Utekla tehdy, v roce 1904, do Paříže, aby začala nový život. Brzy si začala říkat Mata Hari, což v malajštině znamená „oko nového svítání“, a převzala styl jávského tance pro svá erotická představení.

Když její sláva začínala blednout, byla Mata Hari právě v Berlíně a zrovna propukla první světová válka. Tehdy ji najali Němci, aby získávala informace ve Francii a ve Velké Británii. Dnes mnoho historiků soudí, že nikdy nebyla opravdovou špionkou, ale že Němcům řekla ano kvůli penězům a slávě. Mata Hari byla zatčena, když se snažila dostat na frontu, kde byl její tehdejší milenec, ruský důstojník. Francie ji obvinila, že byla dvojí agentkou. Popravena byla ve Vincennes v říjnu 1917.

Její pověst ikony a osudové ženy posílila v roce 1931, kdy švédská herečka Greta Garbo hrála roli Maty Hari ve stejnojmenném filmu. Ted Brandsen a Anna Cygankovová říkají, že vyprávějí příběh ženy svobodného ducha, kterou zradil svět, jemuž nerozuměla. V den své popravy Mata Hari odmítla pásku přes oči a svým katům posílala vzdušné polibky. Podle Brandsena zemřela se vztyčenou hlavou.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč