Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Tanky jely po Moskvě ´v bačkorách´

Vojenská přehlídka vítězství v druhé světové válce v Moskvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vojenská přehlídka vítězství v druhé světové válce v Moskvě | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA Za grandiózní označily včerejší vojenskou přehlídku vítězství na Rudém náměstí v Moskvě ruské sdělovací prostředky. Šlo o největší slavnostní demonstraci vojenské síly v novodobé historii Ruska.

Přes sto bojových vozidel včetně tanků, 8 tisíc vojáků, 33 bojových letounů a vrtulníků se  předvedlo premiérovi Vladimiru Putinovi i prezidentovi Dmitriji Medveděvovi a nevelkému počtu „obyčejných“ Rusů.

Přehlídka proběhla podle přesného scénáře, byla jen pro zvané a teatrálností připomínala Medveděvovu inauguraci. Vojenské přehlídky 9. května na Rudém náměstí mají velkou tradici - ta letošní se konala po 134.

V Sovětském svazu to býval největší svátek spolu s oslavami Velké říjnové socialistické revoluce 7. listopadu. Po rozpadu SSSR přestaly po dlažbě hlavního náměstí země jezdit tanky a přehlídky se staly skromnějšími.

Uvozovky dolníPřehlídka proběhla podle přesného scénáře, byla jen pro zvané a teatrálností připomínala Medveděvovu inaugunaraci.Uvozovky horní

Několikrát byly v 90. letech dokonce z ekonomických důvodů zrušeny. Až letos, při oslavách 63. výročí konce války, se ruské vedení rozhodlo opět těžkou techniku na Rudé náměstí vrátit.

Přehlídka vítězství má přísná pravidla. Například státní hymnu hraje obrovský vojenský orchestr se stovkami hudebníků. Letos jich bylo 550. Naopak novinkou byly uniformy. Poprvé se ruská armáda může pochlubit tím, že je oděna do modelů od jednoho z nejslavnějších návrhářů východního bloku, Rusa Valentina Judaškina.

Armáda musela na ušití prvních uniforem, do kterých se oblékli účastníci přehlídky, uvolnit 100 milionů rublů. Většina Rusů tanky i obrněné transportéry v centru Moskvy chápe jako důkaz sílící autority země. Jen některé mrzelo, že pro obyčejného smrtelníka se stalo Rudé náměstí zakázanou zónou a že těžké stroje zřejmě vážně poškodí moskevský asfalt.

Vozidla sice obuli do tzv. bačkorových pásů, ale i tak preventivně moskevská radnice vyčlenila ze svého rozpočtu obrovskou sumu na opravu silnic. Již teď je prý jasné, že promenáda tanků po Rudém náměstí přijde metropoli nejméně na 1,5 miliardy rublů. Poškozeno totiž bylo nejen přes 9 tisíc metrů čtverečních povrchu, ale i vodovody, plynovody a jiné inženýrské sítě.

Medveděv se poprvé upřímně usmál
Na Rudém náměstí se vždy ukazuje to „nej“. I letos před tribunou a spokojenými politiky projely největší tanky na světě. Během demonstrace dělostřeleckých systémů ministr obrany Serďjukov cosi usilovně šeptal prezidentu Medveděvovi.

Když na náměstí vjely novodobé „kaťuše“, které se ovšem zcela nepoeticky nově jmenují „Smerč“. Komplexy „S-300 Favorit“ jsou nejlepší raketové systémy na světě schopné zasáhnout 12 cílů najednou, a taktické rakety „Iskander“ jsou schopné nést jaderné hlavice.

Při pohledu na rakety „Topol M“ se Medveděv poprvé za poslední týden opravdu upřímně usmál. Putin žvýkal žvýkačku a zůstal vážný.

Putin a Medveděv stáli samozřejmě těsně vedle sebe, ale novinářům neuniklo, že přijeli každý ve svém autě, což je sice zcela normální, ale poté, co se prezident s premiérem v posledních dnech od sebe nemohli odloučit a zcela proti protokolu jezdili v jediném voze, i tato drobnost vzbudila pozornost.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Mozek- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Mozek- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Mozek- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!