Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Tlačenice ve frontách a spodní prádlo na šňůře. Thajsko je z čínských turistů v šoku

Magazín

  7:25
ČCHIÍENGRÁJ - Spodní prádlo si suší na veřejnosti, v jednom z chrámů kopali do zvonu, tlačí se ve frontách... V Thajsku, kde je diskrétní chování normou, někteří čínští turisté šokují, i když jejich peníze jsou pro skomírající thajskou ekonomiku vítaným přínosem. Nemine přitom týden, aby se na thajském internetu neobjevila nová fotografie nebo video, které ukazuje nevhodné chování čínských turistů, napsala agentura AFP.

Čínská vláda radí turistům, jak se chovat v zahraničí. foto: Shutterstock

Na jedné z posledních fotografií je zachyceno dítko čůrající v prostoru jednoho paláce v Bangkoku. Fotografii, kterou zhlédla spousta uživatelů sociálních sítí, mnozí Thajci ostře, někdy až rasisticky komentovali.

V březnu umístila na internet jedna thajská modelka video, které ukazovalo, jak do ní čínští turisté ve frontě strkají. Video vidělo na dva miliony uživatelů internetu. O několik týdnů později pohrozil majitel jednoho chrámu v Čchíengráj hojně navštěvovaném turisty, že čínským turistům zakáže vstup.

Posílejte k nám lepší turisty, prosí Itálie svět

„Měli jsme problémy s některými Číňany, kteří tu na různých místech káleli. Požádal jsem tedy průvodce, aby jim vysvětlili, jak se mají v Thajsku chovat,“ stěžuje si Čalermčai Kositpipat, majitel bílého chrámu v Čchíengráj. „Nedávají pozor, plivají, mluví hlasitě, někdy za sebou nechávají toalety v žalostném stavu,“ připouští průvodce Su Pin. „Nemůžu jim denně opakovat, že se mají chovat čistotně. Nechci se jich dotknout. A pak, všichni tihle turisté jsou pro Thajsko přínosem!“ dodává.

Tento názor sdílejí také úřady, které daly v čínštině vytisknout příručky, jak se chovat. Tyto malé průvodce po Thajsku rozdávají turistům cestovní kanceláře a konzuláty. V zemi, kde příjmy z turistiky tvoří 8,5 procenta hrubého domácího produktu, nelze Číňany jako hlavní klientelu přehlížet. Tím spíše, že jejich počet stále roste i v době, kdy příliv zahraničních turistů do Thajska po politických zvratech z let 2013-2014, které skončily státním převratem, klesá.

Loni navštívilo Thajsko 4,6 milionu Číňanů, kteří zemi přinesli v přepočtu 135 miliard Kč. Každý čínský turista denně utratil částku rovnající se 3800 Kč, což je více, než kolik vydávají Evropané. Thajské úřady předpokládají, že letos do této destinace - ve srovnání s organizovanými cestami do Evropy levné - zavítá šest milionů turistů. Proto se úřady snaží incidenty minimalizovat.

Tunisko rozmístilo 100 tisíc vojáků a policistů. Mají ochránit turisty

„Číňané nedělají problémy. Jsou to dobří turisté,“ tvrdí ředitelka thajského úřadu pro turistiku Srisuda Vanapinjosaková. „Jsou tu však některá kulturní nedorozumění,“ říká. V Thajsku je například nepřípustné dotýkat se hlavy, mluvit hlasitě na veřejných místech, vyzouvat obuv v chrámech, a naopak je nutné respektovat pořadí ve frontách...

Nelze však urazit Číňany, kteří jsou pro vládnoucí juntu hlavním partnerem. Po převratu z loňského 22. května se vojáci při hledání spojenců obrátili k Číně, která v tomto království v posledních letech posiluje ekonomický vliv. Číňané, kteří tam už mají silné pozice v nemovitostech a telekomunikacích, podepsali koncem loňského roku dohody v zemědělství a významný kontrakt v železniční dopravě.

Thajsko je v módě

V Thajsku také nelze obejít čínsko-thajskou komunitu, zvláště v politice a ekonomice. Nejvýraznějším příkladem je rodina Šinavatrů, která dominovala politické scéně od začátku tisíciletí až do loňského převratu.

Číňan Cchaj Čeng Chua přijel do Thajska s novomanželkou na svatební cestu a nyní obdivuje bílý chrám v Čchíengráj. „Mnoho Číňanů sní o tom, že pojedou do Thajska. Je to móda. Číňané jsou stále bohatší, ale někteří nemají dost vzdělání na to, aby věděli, jak se chovat. Ale je jich menšina,“ tvrdí Cchaj Čeng Chua.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!