Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Toxiny produkované australskými bodavými stromy jsou podobné jedu pavouků a štírů, tvrdí vědci

Magazín

  5:03
Londýn/Praha - Výzkumníci z australské univerzity státu Queensland zkoumali tamní stromy s bodavými listy. Podle nich způsobují lidem silnou bolest začínající pálením postiženého místa. Vědci připodobňují toxiny z těchto stromů k jedu pavouků a štírů. Narazit na ně lidé mohou především v deštných pralesech v severovýchodních oblastech Queenslandu. Zjištění publikoval odborný časopis Science Advances.

Kopřivák morušovitý. foto: Petr Dlouhý/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Stromy - Dendrocinde excelsa, známé také jako „gympie-gympie“ mají široké oválné nebo srdcovité listy, které jsou pokryty jehličnatými chlupy. „Vypadají jako jemné vlasy, ve skutečnosti ovšem fungují jako injekční jehly, které vstřikují toxiny při kontaktu s pokožkou,“ vysvětlila docentka Institutu pro molekulární biologii v Queenslandu Irina Vetterová. „Listy těchto stromů jsou obzvláště známé tím, že způsobují nesnesitelně bolestivé bodnutí,“ dodala.

Lidé po bodnutí nejprve cítí intenzivní pálení v postiženém místě. Poté vědci bolest připodobňují k tomu, jako když si například člověk skřípne končetinu ve dveřích auta. Takový stav může trvat několik týdnů. 

Toxiny obsažené v těchto stromech jsou podle vědců podobné jedu pavouků či štírů. „Molekulární struktura jedu je uzlová, což toxinu umožňuje se zamotat a opakovaně tak zaměřit receptory bolesti u oběti,“ vysvětlili odborníci z australské univerzity. 

Jak píše server BBC, donedávna nebyli vědci schopni zjistit, které molekuly uvnitř rostliny způsobují tak silnou bolest. „Pochopením toho, jak tento toxin funguje, poskytneme lidem lepší léčbu,“ doufá Vetterová.

Autoři:
Témata: jed, strom, Queensland, bolest, BBC

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat