Pondělí 19. října 2020svátek má Michaela 10 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Toxiny produkované australskými bodavými stromy jsou podobné jedu pavouků a štírů, tvrdí vědci

Kopřivák morušovitý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kopřivák morušovitý. | foto: Petr Dlouhý/Wikimedia (CC BY-SA 3.0)

Londýn/Praha  Výzkumníci z australské univerzity státu Queensland zkoumali tamní stromy s bodavými listy. Podle nich způsobují lidem silnou bolest začínající pálením postiženého místa. Vědci připodobňují toxiny z těchto stromů k jedu pavouků a štírů. Narazit na ně lidé mohou především v deštných pralesech v severovýchodních oblastech Queenslandu. Zjištění publikoval odborný časopis Science Advances.

Stromy - Dendrocinde excelsa, známé také jako „gympie-gympie“ mají široké oválné nebo srdcovité listy, které jsou pokryty jehličnatými chlupy. „Vypadají jako jemné vlasy, ve skutečnosti ovšem fungují jako injekční jehly, které vstřikují toxiny při kontaktu s pokožkou,“ vysvětlila docentka Institutu pro molekulární biologii v Queenslandu Irina Vetterová. „Listy těchto stromů jsou obzvláště známé tím, že způsobují nesnesitelně bolestivé bodnutí,“ dodala.

Lidé po bodnutí nejprve cítí intenzivní pálení v postiženém místě. Poté vědci bolest připodobňují k tomu, jako když si například člověk skřípne končetinu ve dveřích auta. Takový stav může trvat několik týdnů. 

Toxiny obsažené v těchto stromech jsou podle vědců podobné jedu pavouků či štírů. „Molekulární struktura jedu je uzlová, což toxinu umožňuje se zamotat a opakovaně tak zaměřit receptory bolesti u oběti,“ vysvětlili odborníci z australské univerzity. 

Jak píše server BBC, donedávna nebyli vědci schopni zjistit, které molekuly uvnitř rostliny způsobují tak silnou bolest. „Pochopením toho, jak tento toxin funguje, poskytneme lidem lepší léčbu,“ doufá Vetterová.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!
Zapojte se do týdenního soutěžního kalendáře s decoDoma!

Hledáte inspiraci pro zvelebení svého domova? Vítejte u decoDoma, kde najdete všechno od vybavení kuchyně, přes napínací potahy až po potřeby na...