Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

USA

Tričko vzniklo ze spodního prádla. Jak?

Tričko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Slouží jako transparent vytrubující politické slogany, miniaturní billboard propagující výrobky a firmy i jako symbol vzdoru jedné generace. Je pohodlné, levné a – jak se za uplynulých zhruba sto let jeho existence ukázalo – dokonale univerzální. Žádný jiný oděv nedokázal vstřebat tolik různých významů a účelů.
  6:06

Tričko, jemuž se anglicky díky jeho vzhledu ve tvaru písmene T říká T-shirt, se vyvinulo z toho, co obvykle pečlivě zakrýváme – ze spodního prádla. Ještě na konci 19. století se pod ošacením nosila jakási nátělníková kombinéza, jež nositelům zajišťovala teplo. Jenže například pro dělníky pracující v dolech nebo v létě na polích nebylo takové prádlo praktické. Traduje se, že si horní část prostě odstřihli a nosili ji zvlášť.

Jen zalít vodou a louhovat. Jak vznikl čajový sáček?

V roce 1904 americká společnost Cooper Underwear Company začala tyhle odstřihnuté části spodního prádla prodávat zvlášť. Cílila na svobodné muže, protože přišla s oděvem, který se velmi snadno udržoval: neměl knoflíky, takže nebylo třeba nic přišívat. Stačilo přetáhnout přes hlavu. O rok později už inovovaný nátělník do své výstroje zařadilo námořnictvo Spojených států. Odtud se během 1. světové války rozšířil do celé armády. A někdy v této době se objevil výraz T-shirt, který se ujal a záhy pronikl i do slovníků. Kdy se objevil český výraz tričko, není známo.

Jak se vojáci vraceli do civilu, brali si s sebou i trička, jež si pro jejich jednoduchost oblíbili náctiletí a vysokoškolští studenti. Ze spodního prádla se pomalu stávala samostatná část oděvu. Pro mladou generaci po druhé světové válce představovala jeden z hlavních symbolů, jímž se odlišovala od předchozích pokolení. A novým hrdinou byl pasován herec Marlon Brando v bílém tričku s krátkými rukávy, jak jej zachycují plakáty na filmový hit Tramvaj do stanice touha z roku 1951.

Záhy se tričko stalo pro společnost tím, čím je pro malíře čisté plátno: firmy na něj tiskly svá loga, filmová studia na nich propagovala své kreslené postavičky a nejrůznější političtí aktivisté jeho prostřednictvím hlásali své ideje.

Tuto roli obyčejné tričko nese dodnes, i když se v průběhu desetiletí rukávy prodlužovaly a zase zkracovaly a barvy měnily. A bude tomu tak nejspíš i v budoucnosti, kdy nám změří teplotu nebo zahraje oblíbené album.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...