Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Tučňák doplaval 2000 kilometrů od domova

Magazín

  10:27
WELLINGTON - Mladý tučňák, který urazil 2000 kilometrů od své domoviny na Nový Zéland, uhynul navzdory intenzivní snaze veterinárního týmu o jeho záchranu. Informovala o tom ve čtvrtek zoologická zahrada ve Wellingtonu.

Mladý tučňák, který urazil 2000 kilometrů od své domoviny na Nový Zéland. foto: ČTK

Veterináři se o mladého tučňáka starali pět dní poté, co ho moře vyplavilo na pláži Tora jižně od hlavního města Wellingtonu. Navzdory jejich péči ale uhynul na selhání ledvin a podvýživu. Podle veterinářů měl téměř tři kila pod normální váhu, která u dospělého jedince tohoto druhu činí zhruba šest kilogramů. Neměl vůbec žádné tukové zásoby, což v konečném důsledku vedlo k mnohočetnému selhání orgánů.

ČTĚTE TAKÉ:

Od roku 1880 šlo teprve o čtvrtého tučňáka královského, který uvízl na novozélandském Severním ostrově. Zvíře zřejmě připlavalo z ostrova Macquarie ležícím mezi Novým Zélandem a Antarktidou. Na moři prý mohlo strávit rok.

V červnu 2011 upoutal pozornost médií po celém světě jiný tučňák, který také omylem připlaval z Antarktidy na Nový Zéland. Zvířeti, které dostalo podle známého animovaného filmu jméno Happy Feet, zvěrolékaři tehdy ze žaludku odstranili tři kilogramy písku, který možná pozřelo, protože ho považovalo za sníh.

Tučňáka pak Novozélanďané vypustili do moře s GPS vysílačem, aby bylo možné sledovat jeho pohyb. Happy Feet se brzy nato ztratil; má se za to, že se stal kořistí nějakého mořského dravce.

Autoři: ,