11. července 2011 11:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Zélandský hrdina Happy Feet je opět ve formě

Tučňák (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tučňák (ilustrační foto) | foto: ČTK

WELLINGTON Tučňák císařský, který v červnu nedopatřením připlul z Antarktidy až na Nový Zéland, se po absolvování několika operací žaludku úspěšně zotavuje. Zvířeti musely být z těla odstraněny větvičky a písek, které sežralo zřejmě v domnění, že jde o sníh. Happy Feet, jak jej nazvali Novozélanďané, již spořádá denně dva kilogramy lososa, informoval list New Zealand Herald.

Podle mluvčí wellingtonské zoo Kate Bakerové je zvíře každým dnem silnější a mělo by být brzy přesunuto z nemocničního pokoje do bazénu. Ten by měl být zábavnější pro samotného tučňáka, ale i pro návštěvníky zoo, kteří budou mít příležitost tohoto cestovatele spatřit.

Tučňák císařský, který omylem připlul na Nový Zéland

Tučňák se objevil na pláži na novozélandském severním ostrově 21. června. S největší pravděpodobností si spletl cestu a z Antarktidy uplaval více než 3000 kilometrů, což je na tento druh neobvykle dlouhá vzdálenost.

Tučňák císařský, který omylem připlul na Nový Zéland

První tučňák císařský byl spatřen na Novém Zélandu v roce 1967. Jedná se o největší druh tučňáka, který dorůstá výšky asi jednoho metru a váží až 30 kilogramů. Jejich potravou jsou ryby a různí korýši. Umějí se potápět až do hloubky 450 metrů a vydrží pod vodou asi jedenáct minut. Zdržují se podél celého pobřeží Antarktidy a výjimečně se vydávají dále na sever.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz