Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Udělal papež zázrak?

Papež Jan Pavel II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Jan Pavel II. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

ŘÍM Do kultu svatých katolické církve možná brzo přibude bývalý papež Jan Pavel II. Jeho svatořečení si přeje mnoho zástupců církve. Vatikán proto bude posuzovat jeho zázračné skutky.

Necelý rok po smrti papeže Jana Pavla II. znovu vystoupila do popředí otázka jeho svatořečení, kterého se řada věřících dožadovala okamžitě po papežově skonu. Vatikán se chystá ověřit, zda Jan Pavel II. uzdravil jeptišku s Parkinsonovou nemocí.

Předstupněm svatořečení je blahořečení a tradice katolické církve požaduje, aby byl doložen zázrak způsobený osobou, která má být blahořečena. Polský duchovní Slawomir Oder teď prohlásil, že Vatikán se chystá otázku blahořečení bývalého papeže zvážit a že při té příležitosti hodlá posoudit „zázračnost“ uzdravení francouzské řádové sestry, která se vyléčila z Parkinsonovy nemoci.

O případu francouzské jeptišky se před novináři poprvé zmínil papežův dlouholetý osobní tajemník Stanislaw Dziwisz, jeden z nejhorlivějších stoupenců svatořečení Jana Pavla II. Loni v listopadu uvedl, že v případě Jana Pavla II. existuje hned několik kandidátů na zázrak, ale že se civilní představitelé rozhodli soustředit právě na uzdravení řádové sestry z Francie.

Prohlášení Poláka Odera je vůbec první informací o tom, že nemocná sestra trpěla Parkinsonovou chorobou. Stejná choroba sužovala v pozdním věku i samotného Jana Pavla II. Degenerativní nemoc mu ztěžovala pohyb, artikulaci, a dokonce mu bránila i polykat potravu. Proti tomuto onemocnění doposud lékařská věda nezná účinný lék.

„Zatím nechci hovořit o zázraku, protože to je velmi závažná věc,“ řekl Oder v nedělním rozhovoru pro italský rozhlas. Zdůraznil ale, že řádová sestra „se zotavila z choroby, která byla v posledních letech patrná rovněž na Janu Pavlu II.“. Jeptiška se údajně uzdravila poté, co se u jejího lůžka modlily ostatní sestry k Janu Pavlu II., aby nemocné pomohl. „Zázrak“ se stal v říjnu loňského roku.

Představitelé vatikánské Kongregace pro otázky svatořečení zatím odmítli případ uzdravení řádové sestry komentovat. Naznačili však, že žádné rozhodnutí v této věci ještě nepadlo, protože příslušná dokumentace dosud nebyla formálně předložena k posouzení expertům Svatého stolce. Ti musí při posuzování zázraku průkazně vyloučit jakoukoli možnost přirozeného vysvětlení tohoto jevu.

Za zázrak se obvykle uznává vyléčení nemocného. Pokud má být později blahořečená osoba prohlášena za světce, je potřeba prokázat ještě jeden zázrak, který učinila.

Ať je hned svatý
Papežova brzkého svatořečení se dovolávali už účastníci jeho pohřbu, který proběhl loni v květnu. Dav poutníků volal „Santo Subito“ (Ať je hned svatý) a mával transparenty se stejným heslem. Věřící se rozhodli přispět k papežovu svatořečení vlastními silami a založili internetovou stránku s adresou www.vicariatusurbis.org/beatificazione, na které shromažďují zvěsti o zázračných či blahodárných účincích, které měly jejich modlitby směřované k Janu Pavlu II. V současné době stránka obsahuje téměř dvacet tisíc svědectví od lidí z mnoha států.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie
5 tipů na aktivity s nejmenšími nejen v době pandemie

Dochází vám nápady, co s miminkem nebo batolátkem podnikat? Máme pro vás tipy, které zaručeně vykouzlí pořádný úsměv na tvářích. A také víme, které...