Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Udělal papež zázrak?

Papež Jan Pavel II. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Jan Pavel II. | foto: Jan Zátorský, Lidové noviny

ŘÍM Do kultu svatých katolické církve možná brzo přibude bývalý papež Jan Pavel II. Jeho svatořečení si přeje mnoho zástupců církve. Vatikán proto bude posuzovat jeho zázračné skutky.

Necelý rok po smrti papeže Jana Pavla II. znovu vystoupila do popředí otázka jeho svatořečení, kterého se řada věřících dožadovala okamžitě po papežově skonu. Vatikán se chystá ověřit, zda Jan Pavel II. uzdravil jeptišku s Parkinsonovou nemocí.

Předstupněm svatořečení je blahořečení a tradice katolické církve požaduje, aby byl doložen zázrak způsobený osobou, která má být blahořečena. Polský duchovní Slawomir Oder teď prohlásil, že Vatikán se chystá otázku blahořečení bývalého papeže zvážit a že při té příležitosti hodlá posoudit „zázračnost“ uzdravení francouzské řádové sestry, která se vyléčila z Parkinsonovy nemoci.

O případu francouzské jeptišky se před novináři poprvé zmínil papežův dlouholetý osobní tajemník Stanislaw Dziwisz, jeden z nejhorlivějších stoupenců svatořečení Jana Pavla II. Loni v listopadu uvedl, že v případě Jana Pavla II. existuje hned několik kandidátů na zázrak, ale že se civilní představitelé rozhodli soustředit právě na uzdravení řádové sestry z Francie.

Prohlášení Poláka Odera je vůbec první informací o tom, že nemocná sestra trpěla Parkinsonovou chorobou. Stejná choroba sužovala v pozdním věku i samotného Jana Pavla II. Degenerativní nemoc mu ztěžovala pohyb, artikulaci, a dokonce mu bránila i polykat potravu. Proti tomuto onemocnění doposud lékařská věda nezná účinný lék.

„Zatím nechci hovořit o zázraku, protože to je velmi závažná věc,“ řekl Oder v nedělním rozhovoru pro italský rozhlas. Zdůraznil ale, že řádová sestra „se zotavila z choroby, která byla v posledních letech patrná rovněž na Janu Pavlu II.“. Jeptiška se údajně uzdravila poté, co se u jejího lůžka modlily ostatní sestry k Janu Pavlu II., aby nemocné pomohl. „Zázrak“ se stal v říjnu loňského roku.

Představitelé vatikánské Kongregace pro otázky svatořečení zatím odmítli případ uzdravení řádové sestry komentovat. Naznačili však, že žádné rozhodnutí v této věci ještě nepadlo, protože příslušná dokumentace dosud nebyla formálně předložena k posouzení expertům Svatého stolce. Ti musí při posuzování zázraku průkazně vyloučit jakoukoli možnost přirozeného vysvětlení tohoto jevu.

Za zázrak se obvykle uznává vyléčení nemocného. Pokud má být později blahořečená osoba prohlášena za světce, je potřeba prokázat ještě jeden zázrak, který učinila.

Ať je hned svatý
Papežova brzkého svatořečení se dovolávali už účastníci jeho pohřbu, který proběhl loni v květnu. Dav poutníků volal „Santo Subito“ (Ať je hned svatý) a mával transparenty se stejným heslem. Věřící se rozhodli přispět k papežovu svatořečení vlastními silami a založili internetovou stránku s adresou www.vicariatusurbis.org/beatificazione, na které shromažďují zvěsti o zázračných či blahodárných účincích, které měly jejich modlitby směřované k Janu Pavlu II. V současné době stránka obsahuje téměř dvacet tisíc svědectví od lidí z mnoha států.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....