Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Unikátní nahrávka Hitlerova hlasu. Nacistický vůdce přiznává špatný odhad síly Sovětského svazu

Nacistický vůdce Adolf Hitler gratuluje finskému generálovi Carlu Mannerheimovi... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nacistický vůdce Adolf Hitler gratuluje finskému generálovi Carlu Mannerheimovi... | foto: Youtube - Saul Masson

PRAHA Přesně před 76 lety pořídil finský radiotechnik Thor Damen jedinečnou nahrávku Adolfa Hitlera. Jedná se tak o jediný zvukový záznam, na kterém nacistický vůdce mluví klidným hlasem. Nahrávka byla pořízena v roce 1942 během setkání s finským generálem Carlem Mannerheimem, kterého Hitler navštívil, aby s ním oslavil jeho narozeniny.

Německý vůdce na záznamu rozebírá selhání útoku na Sovětský svaz, jeho zbrojní průmysl a spory se Sověty ohledně rumunských ropných vrtů.

Adolf Hitler podle článku War History Online nikdy nedovolil, aby ho někdo nahrával bez jeho souhlasu. Přesto se to 4. června roku 1942 stalo.

Tehdy totiž nacistický vůdce navštívil Carla Mannerheima, aby mu poblahopřál k jeho 75. narozeninám. Finský generál Hitlera přijal ve svém železničním vozu, aby delegace nevypadala jako oficiální návštěva.

Během schůzky pak jejich rozhovor potají zachytil radiotechnik Damen, který byl najat, aby zaznamenal všechny proslovy a blahopřání k Mannerheimovým narozeninám. Když později Hitler začal mluvit o soukromých věcech, Damen přesto nechal nahrávací zařízení běžet.

Díky tomu se mu podařilo zachytit zhruba 11 minut stopáže a vytvořil tak jediný záznam Hitlerova „normálního“ hlasu. Diktátor na nahrávce například přiznává, že o veliké zbrojení síle Sovětů neměl na začátku války ani ponětí.

„Dříve jsme vůbec nevěřili tomu, jak tahle země (Sovětský svaz) může být silná. Měli tu nejnebezpečnější výzbroj, jakou si člověk dokáže představit. Právě jsme zničili více než 34 tisíc tanků. Kdyby mi předtím někdo řekl, že země může začít s 35 tisíci tanky, řekl bych mu, že je blázen,“ říká Hitler na nahrávce.

O pár sekund později Mannerheimovi popisuje nález sovětské tankové továrny v Kramatorsku na Ukrajině. „Před pár lety tam bylo jen pár set tanků, víc jsme nevěděli. Dnes tam stojí celá továrna, ve které dnem i nocí pracovalo 60 tisíc dělníků. Ty obrovské masy dělníků tam pochopitelně žily jako zvířata. Je to neuvěřitelné, Sověti všechno utratili za výzbroj,“ vypráví Hitler finskému generálovi.

Nacistický vůdce na nahrávce také probírá selhání italské armády v severní Africe a Albánii nebo okolnosti, kvůli kterým zaútočil na Sovětský svaz.

Po jedenácti minutách do místnosti vkročili příslušníci SS a odhalili, že Damen rozhovor nahrává. Radiotechnik byl přinucen záznam ukončit, ten poté skončil v archivu státního cenzorského úřadu. Na veřejnost se dostal až v devadesátých letech.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...