Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní nahrávka Hitlerova hlasu. Nacistický vůdce přiznává špatný odhad síly Sovětského svazu

Magazín

  7:00
PRAHA - Přesně před 76 lety pořídil finský radiotechnik Thor Damen jedinečnou nahrávku Adolfa Hitlera. Jedná se tak o jediný zvukový záznam, na kterém nacistický vůdce mluví klidným hlasem. Nahrávka byla pořízena v roce 1942 během setkání s finským generálem Carlem Mannerheimem, kterého Hitler navštívil, aby s ním oslavil jeho narozeniny.

Nacistický vůdce Adolf Hitler gratuluje finskému generálovi Carlu Mannerheimovi k 75. narozeninám. foto: Youtube - Saul Masson

Německý vůdce na záznamu rozebírá selhání útoku na Sovětský svaz, jeho zbrojní průmysl a spory se Sověty ohledně rumunských ropných vrtů.

Adolf Hitler podle článku War History Online nikdy nedovolil, aby ho někdo nahrával bez jeho souhlasu. Přesto se to 4. června roku 1942 stalo.

Tehdy totiž nacistický vůdce navštívil Carla Mannerheima, aby mu poblahopřál k jeho 75. narozeninám. Finský generál Hitlera přijal ve svém železničním vozu, aby delegace nevypadala jako oficiální návštěva.

Během schůzky pak jejich rozhovor potají zachytil radiotechnik Damen, který byl najat, aby zaznamenal všechny proslovy a blahopřání k Mannerheimovým narozeninám. Když později Hitler začal mluvit o soukromých věcech, Damen přesto nechal nahrávací zařízení běžet.

Díky tomu se mu podařilo zachytit zhruba 11 minut stopáže a vytvořil tak jediný záznam Hitlerova „normálního“ hlasu. Diktátor na nahrávce například přiznává, že o veliké zbrojení síle Sovětů neměl na začátku války ani ponětí.

„Dříve jsme vůbec nevěřili tomu, jak tahle země (Sovětský svaz) může být silná. Měli tu nejnebezpečnější výzbroj, jakou si člověk dokáže představit. Právě jsme zničili více než 34 tisíc tanků. Kdyby mi předtím někdo řekl, že země může začít s 35 tisíci tanky, řekl bych mu, že je blázen,“ říká Hitler na nahrávce.

O pár sekund později Mannerheimovi popisuje nález sovětské tankové továrny v Kramatorsku na Ukrajině. „Před pár lety tam bylo jen pár set tanků, víc jsme nevěděli. Dnes tam stojí celá továrna, ve které dnem i nocí pracovalo 60 tisíc dělníků. Ty obrovské masy dělníků tam pochopitelně žily jako zvířata. Je to neuvěřitelné, Sověti všechno utratili za výzbroj,“ vypráví Hitler finskému generálovi.

Nacistický vůdce na nahrávce také probírá selhání italské armády v severní Africe a Albánii nebo okolnosti, kvůli kterým zaútočil na Sovětský svaz.

Po jedenácti minutách do místnosti vkročili příslušníci SS a odhalili, že Damen rozhovor nahrává. Radiotechnik byl přinucen záznam ukončit, ten poté skončil v archivu státního cenzorského úřadu. Na veřejnost se dostal až v devadesátých letech.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Mohlo by vás zajímat