Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Unikátní předci aut jsou znovu k vidění. Technické muzeum otevírá

Magazín

  14:53
PRAHA - Téměř pět let bylo uzavřeno, nyní znovu přivítá návštěvníky. Národní technické muzeum v Praze na Letné otevře své brány ve středu 16. února. Fanouškům techniky nabídne pět nových a reinstalovaných expozic.

Expozice Národního technického muzea před otevřením

Na první návštěvníky čekají hned dvě výstavy. Své sbírky tu totiž představí i Technické muzeum v Brně a Vojenský historický ústav v Praze. Ukáže čtyři desítky zbraní a dopravních prostředků, které čeští vojáci požívali během posledních 110 let.

Čeští vynálezci překračovali věhlasem hranice země, řekl prezident Klaus
Oficiálního otevření se vpodvečer zúčastnili prezident Václav Klaus, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a ministr kultury Jiří Besser. Ten v projevu upozornil na personální změny, které loni ministerstvo ve vedení této instituce učinilo. Poukázal také na zájem veřejnosti koncem roku, kdy do muzea při dni otevřených dveří přišlo skoro 5000 lidí. "Národní technické muzeum je tím nejkrásnějším spojení kultury, vědy a techniky," řekl.

Prezident Klaus zdůraznil potřebnost technických muzeí. "Žijeme epochu, která má přídomek technologická," řekl. V minulosti podle něj čeští vědci, vynálezci a inženýři překračovali věhlasem hranice země. A přitom se o nich tolik nevědělo na rozdíl od významných mužů a žen v umění, kultuře a společenských vědách.

Podle Klause jsou tu technicky nadaní lidé stále, i když jejich společenská prestiž je daleko nižší, než si zaslouží. "Doufám, že technická muzea, jako je toto, mohou přitáhnout pozornost mladých lidí ke vzrušujícímu světu skutečné techniky," prohlásil prezident."Naše budova je poprvé za svoji více než sedmdesátiletou historii celá určena jen muzejním účelům. Na více než 5500 metrech čtverečních vystavujeme na 5000 exponátů," řekl generální ředitel muzea Karel Ksandr.

Rekonstrukce za půl miliardy
Muzeum bylo kvůli náročné stavební rekonstrukci uzavřeno 1621 dnů. "Nyní se vrací jako svébytná muzejní, vědecká a vzdělávací instituce," dodal Ksandr a za podporu poděkoval ministerstvu kultury. Dosavadní práce, jejichž třetí etapa skončí na jaře 2012, stála 370 milionů korun. K tomu je třeba ještě započítat 130 milionů na expozice.

Atraktivní součástí technického muzea je dopravní hala,

Vstupné

Národní technické muzeum bude otevřeno denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin, první čtvrtek v měsíci pak od 10 do 20 hodin.

Cena vstupenky pro dospělé je 170 korun, za snížené zaplatíte 90 korun

dokumentující příběh automobilů, motocyklů, letadel, železnic i lodí z období od konce 18. století do současnosti.

Vystavena je koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1795, která hasila (a neuhasila) požár Národního divadla, vůz Benz Viktoria z roku 1893, vůz NW Präsident jako první automobil vyrobený na našem území roku 1898, nejstarší dochovaný automobil Audi z roku 1911, nejstarší provozovaný motocykl Hildebrand-Wolfmüller z roku 1894, lokomotiva Kladno z roku 1855 a železniční vůz z roku 1891, který je jediným dochovaným vozem salonního vlaku císaře Františka Josefa.Dalšími expozicemi jsou Fotografický ateliér, Tiskařství, Astronomie a Architektura, stavitelství a design, která vznikla podle projektu Davida Vávry. Dobovou atmosféru navozuje secesní a kubisticky laděný prostor či možnost vstoupit do pracoven architektů 19. a 20. století.

Na Masarykově nádraží vznikne železniční muzeum
"Rekonstrukce hlavní budovy bude pokračovat v příštím roce. Čeká nás dokončení třetího moderního depozitáře v Čelákovicích a pak otevření Centra stavitelského dědictví v Plasích. V roce 2016 by mělo být v bývalém lokomotivním depu na Masarykově nádraží v Praze otevřeno železniční muzeum," přiblížil další plány ředitel Ksandr.

Perličkou podle něj je aktuální krátkodobé vystavení jediných dvou českých Nobelových cen - akademika Jaroslava Heyrovského za polarografii z roku 1959 a básníka Jaroslava Seiferta z roku 1984, zapůjčených archivem Akademie věd a rodinou.

Foto na motorce hradní stráže
Podle náměstka pro provoz a investice Miloše Josefoviče zahrne třetí etapa rekonstrukce hlavní budovy například prostory knihovny, restaurátorské dílny a obvodový plášť.

"K dnešku jsme otevřeli zhruba polovinu všech výstavních ploch a dvě třetiny plánovaných expozic. Současně dokončujeme ty další. Už v příštím roce by mezi nimi měly být suterénní kamenouhelný a rudný důl a zajímavá přehlídka techniky v domácnosti," řekl Ksandr. Hotové expozice nepostrádají podle něj interaktivní prvky. Například v dopravní hale si mohou děti osahat průmyslovou lokomotivu a nechat se vyfotografovat na motorce hradní stráže.

Autoři: ,