15. května 2009 13:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Anglii mají Ježíše v džínách

Církev v anglickém hrabství East Sussex odhalila sochu přezdívanou "Ježíš v džínsech". Její autor Marcus Cornish vyvedl Krista v bronzu jako muže 21. století.

Bronzový Ježíš, který je k vidění v Uckfieldu, má vlasy a vousy úhledně zastřižené podle módy a na sobě má džínsy a košili jakoby povlávající ve větru.

Ježíš Kristus v džínách."Na kontinentě často narazíte na moderní ztvárnění Ježíše, ale tady u nás to není tak obvyklé," prohlásil otec David Buckley, který přes dva metry vysokou skulpturu za 35 tisíc liber (asi milion korun) odhalil. "Přáli jsme si, aby postava Krista nezobrazovala utrpení, ale aby byla dynamická a laskavá."

Podle Cornishe, jehož některá díla koupil v minulosti i následník britského trůnu princ Charles, je oblečení sochy Krista moderní proto, aby jej spojovalo s jeho lidmi stejně silně, jako tomu bylo v minulosti. Rozevlátost oděvu má vyvolávat dojem, že "je živý a že eho síla vzdoruje pozemským strastem".

Socha bude umístěna ve výšce 30 metrů na vrcholku tamní kostelní zvonice. Nejprve ale bude Kristova hlava dodatečně ozdobena svatozáří.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz