Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

V Austrálii začnou sledovat pohyb koalů s pomocí čteček obličejů

Koala medvídkovitý foto: Pixabay.com

Canberra - Australští vědci začnou testovat zařízení umožňující rozeznávat koaly podle obličeje, což má umožnit lepší ochranu tohoto ohroženého druhu. Výzkum provádí Griffithova univerzita ve státě Queensland.
  8:17

Austrálie sčítá koaly, používá k tomu drony, psy i trus

„Čtečky“ tváří budou umístěny na chodnících postavených v blízkosti rušných silnic a umožňujících zvířatům bezpečnější pohyb krajinou. Použitý systém umělé inteligence umožní identifikovat každého koalu, který chodníkem projde.

Nad a pod hodně používanými silnicemi, jež jsou v blízkosti životního prostředí koalů, vznikly můstky a tunely, jež mají zabránit kolizím s auty, umožnit zvířatům „přecházet silnici“ a udržet si životní prostor.

Studii vede profesor Jun Zhu a slibuje si od ní, že díky nové technologii už nebude nutné dlouho studovat záznamy z monitorovacích kamer. „Díky umělé inteligenci, která se rychle vyvíjí deset let, budeme schopní nejen rozeznat, že trasou prošel koala, ale také přesně který z nich to byl,“ řekl Zhou agentuře AFP. Ke sledování koalů se dosud používaly identifikační známky a GPS.

Koalům hrozí vyhynutí více než kdy dříve, mohou za to australské požáry

Univerzita spolupracuje s ochránci přírody a umělou inteligenci využije k získání informací o jednotlivých koalech a jejich pohybu. Má to umožnit sledování, jakým způsobem tito stromoví vačnatci využívají chodníky kolem silnic a zda takové pasáže mohou zabránit všem srážkám s auty.

Projekt financuje vláda a první pozorování začnou na 20 místech v okolí Brisbane.

Koalové medvídkovití žijí na východě a jihu Austrálie a na začátku 20. století byli téměř vyhubeni, protože byli loveni kvůli kožešině. Stále jsou ohrožený druh, reagují na klimatické změny i na ztrátu životního prostředí. Nebezpeční jsou pro ně psi, rušná doprava i nemoci. V letech 2019 a 2020 jich mnoho zahynulo při rozsáhlých lesních požárech.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!