Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V britském Bristolu budou o budoucnosti graffiti hlasovat lidé

Magazín

  20:27
LONDÝN - O budoucnosti graffiti v britském městě Bristol by mohli rozhodovat sami jeho občané. Místní úřady chtějí zavést pravidelné hlasování, ve kterém veřejnost bude rozhodovat o tom, zda jednotlivé malby na stěnách domů ponechat, nebo nechat odstranit.

Graffiti v Bristolu. foto: Reprofoto

Napsala to dnes agentura Reuters.

Rozhodnutí zastupitelů v západoanglickém městě ovlivnila prodejní výstava místního umělce a tvůrce graffiti Banksyho. Přilákala statisíce návštěvníků a do místní kasy přinesla deset milionů liber (asi 290.000 korun).

Radnice předtím bez milosti nechala ze zdí odstranit všechna graffiti vzniklá bez povolení. Podle nařízení, které by měli radní přijmout v následujících měsících, se dosavadní praxe nezmění, s jedinou výjimkou: příště se bude uvažovat o tom, zda dílo "může kladně prospět okolnímu prostředí". Některá díla budou umístěna na internetové stránky radnice.

Veřejnost zde bude moci hlasovat o jejich budoucnosti.

V Bristolu kromě tradice graffiti existuje i historie debat o nich. V roce 2006 se v online hlasování drtivá většina lidí rozhodla ponechat Banksyho street-artový obraz na zdi místní kliniky. "Bylo prostě směšné utrácet peníze města na seškrábání děl, která se lidem vlastně líbila," řekl radní Gary Hopkins.

Podle samotných umělců dobře provedená pouliční malba vylepšuje tvář okolí.

Dokáže zabránit dospívajícím, aby na stěny domů umísťovali nevzhledné čáranice. A navíc není moc drahá. "S malou plechovkou barvy toho můžete hodně změnit," řekl místní tvůrce graffiti Chris Chalkley.

Autor:
Témata: graffiti, Bristol, Reuters

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!