Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V britském Bristolu budou o budoucnosti graffiti hlasovat lidé

Graffiti v Bristolu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graffiti v Bristolu. | foto: Reprofoto

LONDÝN O budoucnosti graffiti v britském městě Bristol by mohli rozhodovat sami jeho občané. Místní úřady chtějí zavést pravidelné hlasování, ve kterém veřejnost bude rozhodovat o tom, zda jednotlivé malby na stěnách domů ponechat, nebo nechat odstranit.

Napsala to dnes agentura Reuters.

Rozhodnutí zastupitelů v západoanglickém městě ovlivnila prodejní výstava místního umělce a tvůrce graffiti Banksyho. Přilákala statisíce návštěvníků a do místní kasy přinesla deset milionů liber (asi 290.000 korun).

Radnice předtím bez milosti nechala ze zdí odstranit všechna graffiti vzniklá bez povolení. Podle nařízení, které by měli radní přijmout v následujících měsících, se dosavadní praxe nezmění, s jedinou výjimkou: příště se bude uvažovat o tom, zda dílo "může kladně prospět okolnímu prostředí". Některá díla budou umístěna na internetové stránky radnice.

Veřejnost zde bude moci hlasovat o jejich budoucnosti.

V Bristolu kromě tradice graffiti existuje i historie debat o nich. V roce 2006 se v online hlasování drtivá většina lidí rozhodla ponechat Banksyho street-artový obraz na zdi místní kliniky. "Bylo prostě směšné utrácet peníze města na seškrábání děl, která se lidem vlastně líbila," řekl radní Gary Hopkins.

Podle samotných umělců dobře provedená pouliční malba vylepšuje tvář okolí.

Dokáže zabránit dospívajícím, aby na stěny domů umísťovali nevzhledné čáranice. A navíc není moc drahá. "S malou plechovkou barvy toho můžete hodně změnit," řekl místní tvůrce graffiti Chris Chalkley.

Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?
Otestovali jsme: Obstála kosmetika pro nejmenší Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?