25. září 2016 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Brně spolu bojovaly týmy tramvajáků v soutěži řidičských dovedností

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
V tramvajové vozovně soutěžilo deset dvoučlenných týmů v řidičských... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V tramvajové vozovně soutěžilo deset dvoučlenných týmů v řidičských... | foto: ČTK

BRNO V tramvajové vozovně v Brně-Medlánkách v sobotu soutěžilo deset dvoučlenných týmů v řidičských dovednostech a schopnostech. Organizátoři z dopravního podniku nabídli účastníkům kromě 12 dovednostních disciplín i jednu oddechovou, v níž bylo potřeba složit obrázek tramvaje z velkých papírových kostek.

Ti nejlepší si ze zábavného dopoledne odnesli i odměnu od generálního ředitele, řekl organizátor Jan Kokeš.

Brněnští tramvajáci si vyzkoušeli své dovednosti již podesáté ve 13 disciplínách, z 20 účastníků bylo osm žen. „Letos jezdili s obousměrnou tramvají KT8. Seděli v obou kabinách a část disciplín jel jeden, část druhý,“ popsal Kokeš.

Zápolení se velmi podobá tradiční soutěžím automobilových řidičů a testují se dovednosti, které se uplatňují v běžném provozu. Část disciplín byla zaměřena na odhad průjezdného profilu, tedy na to, zda tramvaj překážku stojící v oblouku srazí či nikoliv. „Dále se musel řidič trefit prostředními dveřmi k plošině pro vozíčkáře nebo musel zastavit přesně metr od překážky,“ uvedl Kokeš. Pro dvě disciplíny se také využila kolej do kopce k dílnám. Směrem do kopce musel řidič výběhem dojet ke značce, z kopce naopak se zaslepeným tachometrem odhadoval patnáctikilometrovou rychlost.

„Někteří to berou víc soutěžně a účastní se každý rok, pro jiné je to víc zábava. Obvykle máme mírně víc přihlášek než 20,“ poznamenal Kokeš. Každý rok se organizátoři snaží mírně obměňovat či inovovat disciplíny, aby nešlo o rutinu. Také se střídá dějiště, loni se jezdilo v pisárecké vozovně.

Před dvěma lety se v Medlánkách konala také republiková soutěž tramvajáků, dalších ročníků se však nikdo neujal.

ČTK
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz