27. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proslulá značka Leica. V Číně jde do dražby pozlacený fotoaparát

Proslulá značka Leica. V Číně jde do dražby pozlacený fotoaparát. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Proslulá značka Leica. V Číně jde do dražby pozlacený fotoaparát. | foto: ČTK

HONGKONG Britská aukční síň Bonhams uspořádá aukci věnovanou výhradně proslulým fotoaparátům značky Leica, na níž se bude prodávat i více než 80 let stará luxusní fotokamera, zčásti pozlacená a zčásti obalená krokodýlí kůží.

Její cena by se podle odborníků mohla na dražbě v Hongkongu 22. listopadu vyšplhat až na jeden milion liber (asi 30 milionů korun), napsal britský deník The Daily Telegraph.

Fotoaparáty typu Leica Luxus 1 se vyráběly v letech 1929 a 1930 a světlo světa spatřilo jen 95 kusů. Sběratelé ale dodnes ví jen o několika z nich.

Stejný fotoaparát se v Hongkongu prodával na aukci i před rokem, tehdy za něj kupec zaplatil skoro 7,5 milionu hongkongských dolarů (asi 17 milionů korun).

Fotoaparáty Leica proslavil jeden z nejvýznamnějších fotografů 20. století Henri Cartier-Bresson. Společnost Leica, dříve Ernst Leitz, začala fotoaparáty vyrábět v roce 1913, sériově pak v roce 1925.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz