5. ledna 2010 13:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Japonsku vydražili tuňáka za více než tři miliony korun

Na rybím trhu v Tokiu byl vydražen tuňák za více než tři miliony korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na rybím trhu v Tokiu byl vydražen tuňák za více než tři miliony korun. | foto: ČTK

Japonsko se může pochlubit další kuriozitou. Na rybím trhu v Tokiu byl vydražen tuňák za více než tři miliony korun. Vážil 232 kilogramů.

Tuňák byl prodán za 16,28 milionu jenů (3,2 milionu korun), uvedla to agentura AFP, podle níž jde o druhou nejvyšší cenu zaplacenou za tuňáka v Japonsku po rekordních 20 milionech jenů z roku 2001.

Zmíněný tuňák obecný byl uloven severně od hlavního japonského ostrova Honšú ve vodách, které jsou proslulé vysokou kvalitou ryb. Tuňáka koupili v aukci společně jedna z nejluxusnějších restaurací v japonské metropoli a podnikatel z Hongkongu, který vlastní řetězec suši barů. Jde o stejné zájemce, kteří získali nejdražšího tuňáka v této dražbě i loni.

Maso tuňáka obecného patří k nejlahodnějším a syrové je používáno k výrobě suši, jehož Japonci snědí víc než kterýkoli jiný národ na světě.

Především v Atlantiku a ve Středozemním moři ale tuňák patří k ohroženým druhům a ekologičtí aktivisté vyzývají k zákazu jeho lovu. Osmdesát procent tuňáků ulovených ve Středozemním moři přitom kupuje právě Japonsko, píše agentura AFP.

ČTK, Lidovky.cz