Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Donaha. Fanynky z Moskvy musely projít ponižující kontrolou

Ke každému oblečení existuje ideální spodní prádlo, jde jen o to si dát tu práci a outfit sladit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ke každému oblečení existuje ideální spodní prádlo, jde jen o to si dát tu práci a outfit sladit. | foto: Shutterstock

MOSKVA Neobvyklé dozvuky má v Rusku páteční zápas populárního fotbalového klubu Spartak Moskva v Kazani, metropoli autonomního Tatarstánu v Povolží. Vůbec nejde o dění na trávníku.

Příznivkyně moskevského klubu Jekatěrina Stěpanovová si i za ostatní fanynky hlasitě stěžuje, že při kontrolách před vstupem na stadion musely před strážci zákona svléknout i spodní prádlo. Věc dohnala až k ministru vnitra a generálnímu prokurátorovi.

Uhádala jsem to, píše blogerka

Tatarstán se ale zavedeného postupu nehodlá vzdát. "Hosty z Moskvy" bude nadále vítat způsobem, který označuje za "režim přísné zdvořilosti". "Je mi upřímně líto všech děvčat, které netrvaly na své osobní důstojnosti a mlčky stáhly kalhotky," napsala na svém blogu Stěpanovová a věta obletěla média. Sama se prý s policisty hádala tak dlouho, až se na tribuny dostala. Musela samozřejmě strpět, že ji policista "špinavýma prackama" ohmatal tričko a šortky, "jako obvykle".

Ale prezident Tatarstánu Rustam Minnichanov považuje počínání strážců zákona za zcela opodstatněné a přiměřené vzhledem k tomu, jak si neblaze proslulí fanoušci moskevského klubu počínali při dubnové návštěvě Kazaně.

Ředitel fotbalové ligy Sergej Čeban připustil, že "bohužel někteří pracovníci policie to při prohlídkách přehnali, když děvčata nutili se svlékat". Ale agentuře ITAR-TASS řekl, že fotbaloví funkcionáři rychle zareagovali a údajně dosáhli toho, že policistku, která se přehmatu dopustila, vystřídala její kolegyně.

Ponižující procedura

Kazaňská policie nesmlouvavý postup vysvětluje informacemi, že se prý fanynky chystaly na stadion propašovat zakázané světlice a dělobuchy, a proto se na skupinu dívek zaměřila. "Veškerý policejní postup odpovídal právnímu rámci a zákonu," tvrdí republikové ministerstvo vnitra.

Ponižující procedurou kazaňská policie podle šéfa nevládní organizace na ochranu lidských práv Agora Pavla Čikova zjevně překročila své pravomoci. "Neexistují žádné předpisy, které by policistům dovolovaly svlékat lidi donaha bez vážného podezření," řekl BBC. Podle Čikova sice policejní postup byl nezákonný, sotva však kazaňským policistům hrozí nějaké potrestání.

Snad kromě čtyř gólů v brance domácích, kteří jsou momentálně na konci tabulky, a exploze petardy na kazaňském trávníku.

,

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottově honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Ruský politolog: Zeman je v Moskvě za zrádce, chystá se protičeská kampaň

Ruský vládní speciál Iljušin odlétá z Prahy a míří s ruskými diplomaty do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Diplomatické vztahy mezi Ruskem a Českem budou kvůli kauze Vrbětice na bodu mrazu nejméně tři roky, míní ruský...

První rok miliardáře? Bitva o klub, kauzy, Jágr, kritika. Masakr, říká Dědek

Petr Dědek, majitel HC Dynamo Pardubice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odmalička fandí klubu, který poslední roky nosil na dresu hrdě se vzpínajícího koně ve znaku. Když vysněný tým coby už...