Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Lenoře lidé ochutnávali chléb upečený v peci z roku 1837

Magazín

  6:00
LENORA - V Lenoře na Prachaticku v sobotu lidé ochutnávali kváskový chléb, česnekové placky a housky čerstvě upečené v obecní peci pocházející z roku 1837. Pekař Augustin Sobotovič, který řemeslnou tradici řadu let udržuje, rozpaluje pec každou poslední sobotu v měsíci, od dubna do prosince. V tradici se chystá pokračovat.
Pečení - ilustrační fotografie

Pečení - ilustrační fotografie foto: Shutterstock

„Poslední sobotu v dubnu zase začínáme, pokud zdravíčko dovolí,“ řekl Sobotovič. S letošním posledním pečením zpestřeným hudbou byl spokojen. Přišlo kolem 80 lidí a pečivo zhotovené ze 40 kilogramů mouky šlo rychle na odbyt.

Kvůli pečení si pekař musel přivstat. Od 05:00 roztápěl pec, aby do ní mohly být dopoledne sázeny první plechy. „V téhle době pec potřebuje natápět tak pět hodin,“ uvedl. První pečivo šlo do pece dvě hodiny před polednem, poslední bochníky chleba vytáhl Sobotovič kolem 13:30. Upečeno bylo 28 plechů česnekových placek, 15 plechů housek a 40 bochníků chleba.

Zámek Hrubý Rohozec zavede návštěvníky do Vánoc roku 1940

Tradici pečení v Lenoře oživili v roce 1998. Mezi lety 2001 a 2002 byla tradice přerušena. Sobotovič se pekařem vyučil na Slovensku, na Šumavu se dostal jako voják a už zde zůstal. K lenorské peci se dostal z podnětu někdejšího starosty, který si stěžoval, že se nepeče, protože nemá pekaře. „Chytl jsem se drápkem,“ zavzpomínal Sobotovič.

U pece se během jednoho roku podle Sobotoviče zastaví v součtu 1500 až 2000 turistů. Pečení si objednávají i zájezdy. „Třeba letos jsem tu měl pět zájezdů,“ řekl. Pohoštění platí obec a sponzoři z řad místních podnikatelů.

Obecní pec původně sloužila nemajetným občanům, kteří neměli dost peněz na to, aby si mohli doma vybudovat pec vlastní. Na pečení se většinou domluvilo více rodin najednou, aby lidé ušetřili na palivu. Pecí bylo v obci několik. V dochované peci se peklo ještě několik let po druhé světové válce. Od roku 1958 je zapsána jako nemovitá kulturní památka.

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat