Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V lodi katedrály v Rochesteru je na léto minigolfové hřiště. Má do chrámu přilákat mladé lidi

Magazín

  7:44
Rochester (Británie) - Britská anglikánská církev přišla s velmi netradičním nápadem, jak do chrámů přilákat mladší lidi a nechala uvnitř starobylého chrámu v Rochesteru instalovat minigolfové hřiště. V lodi stavby z 11. století se tak mohou návštěvníci s holemi procházet mezi devíti jamkami a dobře se bavit, odpůrci dočasného projektu ale církev kritizují za nevkus a podbízivost. Napsala o tom britská média.

Katedrála v Rochesteru. foto: Reprofoto

Hřiště uvnitř chrámu bude otevřené zdarma po celý srpen. Církevní představitelé zároveň zdůraznili, že ve svatostánku se budou dál konat bohoslužby a že uvnitř bude vyhrazeno tiché místo pro modlitbu.

Hlavním tématem minigolfového hřiště jsou mosty, protože míčky se do jamek musejí dostat přes repliky některých známých stojících mostů. Církev to vysvětluje i jako metaforu: podle ní je třeba stavět mosty mezi lidmi. A to prý lze udělat i společnou hrou. Některé věřící ale projekt přesto nepřesvědčil a mají za to, že hřiště nemá v chrámu co dělat.

Server BBC například citoval biskupa anglikánské episkopální církve Gavina Ashendena, podle kterého jde o krok vedle. „Obávám se, že je to opravdu závažná chyba, která možná vznikla ze zoufalství. Myšlenka, že lidé jsou tak triviální, že je lze podvodem přivést k hledání Boha při zábavě na golfovém hřišti, je skutečně obrovský omyl,“ řekl.

Kanovník rochesterské katedrály Matthew Rushton to ale vidí přesně opačně. „Katedrály jsou natolik sebejisté, že mohou přijít s novinkami a projekty jako je tenhle, aby lidem řekly něco o víře v Ježíše, a o to nakonec jde,“ tvrdí hodnostář, který se odvolává i arcibiskupa z Canterbury. Ten řekl, že katedrály jsou místem, kde se lidé nemají nudit, ale mohou se bavit.

Arcibiskupova slova si vzaly k srdci i některé další britské historické chrámy - například katedrála v Norwichi umožní už příští měsíc návštěvníkům sjet z obří skluzavky a katedrála v Chesteru nechala postavit model svatostánku ze 300 000 kostiček lega.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat