Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V největší hloubce v historii se podařilo vyfotit snímek chobotnice ‚s ušima jako Dumbo‘

Magazín

  5:00
Nové Dillí - V Indickém oceánu se vědcům podařilo vyfotit snímek chobotnice z dosud největší hloubky v historii. Speciální přístroj s autonomní kamerou záběry pořídil v hloubce téměř 4,3 míle, tedy necelých sedm kilometrů pod hladinou oceánu. To je téměř o dva kilometry níže, než byl pořízen dosud nejhlubší pořízený snímek.

Snímek chobotnice ze zatím největší hlubiny oceánu v historii. foto: Atlantic Productions for Discovery Channel

Speciální přístroje vyvinuté pro hloubkový průzkum oceánu se vypouští z lodi a jejich úkolem je klesnout na mořské dno. Díky autonomní kameře mohou zaznamenávat vše, co uvidí, díky čemuž se podařilo získat unikátní snímky takzvané „chobotnice Dumbo“, které se tak říká kvůli dvěma velkým výrůstkům, ty totiž připomínají uši slona Dumba z disneyovského animovaného filmu.

Jihoatlantický ‚blob‘. Tajemná teplotní anomálie u Uruguaye mění život v oceánu

Během posledního roku a půl vědci obrazili nejhlubší místa na světě v rámci expedice zaměřené na jejich průzkum. Objev a snímky chobotnice přezdívané Dumbo učinil mořský biolog Alan Jamieson. Ten pro server CNN uvedl, že po zhruba 100 ponorech měl on a jeho kolegové jistou představu o tom, jaký je život na oceánském dně, a to včetně ryb či korýšů, kteří v takových hloubkách žijí. Podle svých slov byli ale všichni překvapeni, když v takové hloubce spatřili chobotnici.

Během dubna totiž při jednom z dalších, běžných ponorů se podle Jamiesona na kameře objevovaly tytéž druhy ryb, na které už byli vědci zvyklí. „Pak jsme se blížili zhruba 6000 metrů pod hladinou, když kolem kamery jen proletěla chobotnice Dumbo... O dva dny později jsme pak s kamerou byli ještě hlouběji, v nějakých sedmi tisících metrech. Byli jsme v té hloubce sotva čtyři minuty, když se z temnoty znovu vynořil tento druh chobotnice,“ dodal s nadšením Jamieson.

Vědci specifikovali, že chobotnice spatřili v 5760, respektive 6957 metrech pod hladinou. První z hlavonožců měřil zhruba 43 centimetrů, ten druhý pak zhruba 35 centimetrů. Podle Jamiesona jsou tyto snímky klíčové v dalším poznávání života na oceánském dně.

„Ukazuje nám to, že ve světě zvířat nás čeká ještě spousta překvapení. Celkem často slýcháme o nově nalezených druzích, ale většinou jde o nějaké červy nebo malé korýše,“ vysvětlil Jamieson. „V tomto případě se ale jedná o velkou chobotnici,“ dodal s tím, že se skutečně jedná o důležitý krok.

Jamieson pro CNN uvedl, že doufá, že nové poznatky změní pohled lidí na hlubokomořský život. Stvoření, která v takových hloubkách žijí, jsou totiž podle mořského biologa lidmi vnímána jako strašidelná a podivná monstra.

„Jsem rád, že můžeme dát lidem nahlédnout do toho, jak skutečně vypadají živočichové v takových hloubkách,“ uvedl Jamieson. „Tohle je například jen roztomilá malá chobotnice, která dělá, co chobotnice většinou dělají. Není na ní vůbec nic divného. Možná, že se lidé přestanou hlubinných živočichů tolik bát a už je nebudou považovat za strašidelné obludy,“ dodal.

Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...