16. dubna 2015 6:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První veršomat mohou Pražané vyzkoušet na Kampě

Veršomat, poetický altán s básněmi, by měl na pražské Kampě vyrůst letos v říjnu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Veršomat, poetický altán s básněmi, by měl na pražské Kampě vyrůst letos v říjnu | foto: Ondřej Kobza

PRAHA Lidé mohou v Praze na Kampě setkat s prvním altánkem zvaným Veršomat. Na otočných válcích si přečtou verše z různých koutů světa. Ondřej Kobza za organizátory řekl, že k dispozici jsou čínská přírodní lyrika, japonské haiku i evropské paralely. Před několika týdny měl na náměstí Míru premiéru takzvaný Poeziomat.

Oba automaty na poezii se od sebe liší. Jitka Nesrstová z organizačního týmu ČTK řekla, že Poeziomat je jakýsi jukebox na poezii, ve kterém si mohou posluchači vybrat z veršů dvacítky českých básníků a básnířek. 

„Veršomat je oproti tomu mechanický, nikoli digitální. Jedná se o altánek, který v sobě skrývá otočné válce známé z nádraží. Jen namísto jízdních řádů nabídne kolemjdoucímu možnost začíst se do orientální poezie,“ uvedla.

Poeziomat si v pondělí prohlédl také ministr kultury Daniel Herman.
Po pianech v ulicích a šachových stolcích představil aktivista Ondřej Kobza...

V rámci občanské iniciativy se podobně v Praze i v dalších českých městech už několik let objevují piána, na které si mohou lidé na ulicích a jiných veřejných místech zahrát.

ČTK, Lidovky.cz