Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V 'prokleté' košické zoo umírají tučňáci, jednoho ubily děti

Tučňáci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tučňáci. | foto: Shutterstock

KOŠICE/PRAHA Skupina školáků ubila v košické zoologické zahradě kameny tučňáka. Incident zachytila bezpečnostní kamera. Za podobné usmrcení zvířete hrozí na Slovensku až tříleté vězení. Tučňáci pocházeli z Česka a Dánska. Z původních dvanácti už žijí jen tři. Další uhynuli na nemoci, dva utonuli při vypouštění vody z bazénu.

Ředitel pražské zoo řekl, že zvažuje další spolupráci s košickou partnerskou organizací.

Děti, které na tučňáka ve středu zaútočily, se dosud nepodařilo identifikovat. Podle tiskové mluvčí košické zoo Evy Malešové byly v zahradě v rámci školního výletu. Informoval o tom server slovenského deníku Korzár.

Chov tučňáků v Košicích doprovázely problémy od samého začátku a z původních 12 zvířat jsou nyní naživu pouze tři. Zahrada toto pondělí požádala o další dva exempláře ředitele pražské zoo Miroslava Bobka. Ten to ale odmítl.

Je to tam prokleté, říká ředitel pražské zoo
"Odmítl jsem i přesto, že košická zoo má doporučení koordinátora chovu," řekl Bobek s tím, že poslední incident je možná pouhou nešťastnou náhodou, předešlé úhyny ale ne. "Zjevně to tam je prokleté," uvedl s tím, že pražská zoo dál řeší, jak s košickou zahradou spolupracovat. Pokud některé ze tří přeživších zvířat pochází z Prahy, zřejmě ho zahrada ze Slovenska stáhne.

Mluvčí Malešová řekla, že ubité zvíře bylo z dánského chovu, nedokázala ale upřesnit, zda zbylí tučňáci jsou z Dánska nebo z Česka. Není prý podle ní také zatím jasné, jak se bude další spolupráce mezi Prahou a Košicemi vyvíjet.

Košická zoo získala tučňáky na jaře 2008 - pět z Prahy a sedm z dánského Allborgu - a od té doby zaznamenala řadu jejich nečekaných úmrtí. Dva opeřenci se utopili při vypouštění bazénu, další se otrávil jedovatou ropuchou a několik jich zemřelo na infekční choroby. Kvůli neukázněným návštěvníkům, kteří například při nedávném incidentu jednoho z tučňáků vytáhli z vody a fotografovali se s ním, zahrada údajně zpřísnila bezpečnostní opatření.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...