Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sloni se přestěhují do luxusu, zoo staví největší pavilon ve střední Evropě

Vizualizace nového pavilonu pro slony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nového pavilonu pro slony | foto: ČTK

PRAHA V pražské zoologické zahradě byl položen základní kámen nového pavilonu pro slony, hrochy a antilopy. Kámen poklepali herec Tomáš Töpfer a herečka Barbora Hrzánová, onkolog Josef Koutecký a pražský primátor Pavel Bém (ODS). Při této příležitosti se návštěvníci pokusili vytvořit rekord v délce řetězu složeného z lidí a plyšových slonů.

Oslava se nesla v duchu Indie, zahrada totiž chová slony indické. Před samotným položením kamene ve tvaru slona, který vytesali umělci v indickém Mahábalípuramu, návštěvníci zhlédli ukázky indického tance.

Součástí dnešního programu byl také pokus o zapsání do světové knihy rekordů. Do řetězu se nakonec zapojilo 253 lidí, přičemž každý si musel přinést také plyšového slona. "O takový rekord se dosud nikde nepokusili," řekla ČTK mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. Zoo proto doufá, že její pokus bude zapsán.

Nové pavilony pro slony, hrochy a antilopy vyrostou v horní části zahrady, nedaleko afrického domu. Do nových prostor se vejde sedm až deset slonů. Od vzniku prošlo pražskou zoo celkem 17 slonů, v současnosti má zahrada tři a další chce získat. Hrošinec bude určen zhruba pro pět zvířat, návštěvníci si je pak budou moci prohlédnout i ve vodě.

Nový pavilon otevře za tři roky
Podle ředitele zoo Miroslava Bobka je stavba největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Vybudování nového areálu bude stát 350 milionů korun bez DPH, otevřen by měl být nejpozději v roce 2013.

Investorem stavby je odbor městského investora pražského magistrátu, část nákladů ale uhradí zahrada z výtěžku sbírky, která se koná od roku 2003. Dosud bylo vybráno asi 30 milionů korun.

Nový sloninec má být moderním zařízením, které bude splňovat nejnáročnější požadavky z hlediska chovu slonů. Zoo chce jeho výstavbou zároveň splatit "poslední dluh z doby povodní".

Stavbu výběhu pro slony zahrada plánovala už před lety, kvůli zasažení parku masivní povodní v roce 2002 však musela být odsunuta. Současný pavilon hrochů a slonů stojí v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!