Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Sloni se přestěhují do luxusu, zoo staví největší pavilon ve střední Evropě

Vizualizace nového pavilonu pro slony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vizualizace nového pavilonu pro slony | foto: ČTK

PRAHA V pražské zoologické zahradě byl položen základní kámen nového pavilonu pro slony, hrochy a antilopy. Kámen poklepali herec Tomáš Töpfer a herečka Barbora Hrzánová, onkolog Josef Koutecký a pražský primátor Pavel Bém (ODS). Při této příležitosti se návštěvníci pokusili vytvořit rekord v délce řetězu složeného z lidí a plyšových slonů.

Oslava se nesla v duchu Indie, zahrada totiž chová slony indické. Před samotným položením kamene ve tvaru slona, který vytesali umělci v indickém Mahábalípuramu, návštěvníci zhlédli ukázky indického tance.

Součástí dnešního programu byl také pokus o zapsání do světové knihy rekordů. Do řetězu se nakonec zapojilo 253 lidí, přičemž každý si musel přinést také plyšového slona. "O takový rekord se dosud nikde nepokusili," řekla ČTK mluvčí zahrady Jana Ptačinská Jirátová. Zoo proto doufá, že její pokus bude zapsán.

Nové pavilony pro slony, hrochy a antilopy vyrostou v horní části zahrady, nedaleko afrického domu. Do nových prostor se vejde sedm až deset slonů. Od vzniku prošlo pražskou zoo celkem 17 slonů, v současnosti má zahrada tři a další chce získat. Hrošinec bude určen zhruba pro pět zvířat, návštěvníci si je pak budou moci prohlédnout i ve vodě.

Nový pavilon otevře za tři roky
Podle ředitele zoo Miroslava Bobka je stavba největším projektem nejen v pražské zoo, ale také v zoologických zahradách střední Evropy. Vybudování nového areálu bude stát 350 milionů korun bez DPH, otevřen by měl být nejpozději v roce 2013.

Investorem stavby je odbor městského investora pražského magistrátu, část nákladů ale uhradí zahrada z výtěžku sbírky, která se koná od roku 2003. Dosud bylo vybráno asi 30 milionů korun.

Nový sloninec má být moderním zařízením, které bude splňovat nejnáročnější požadavky z hlediska chovu slonů. Zoo chce jeho výstavbou zároveň splatit "poslední dluh z doby povodní".

Stavbu výběhu pro slony zahrada plánovala už před lety, kvůli zasažení parku masivní povodní v roce 2002 však musela být odsunuta. Současný pavilon hrochů a slonů stojí v záplavovém území, slona Kádira stála povodeň život. Pracovníkům zoo se ho totiž nepodařilo dostat včas z výběhu, začal se topit a musel být utracen. Stejně dopadla i hroší samice Lentilka.

,

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...