17. února 2013 19:10, aktualizováno  20:03 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Punkevních jeskyních plavali otužilci. Podívejte se

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Skupina otužilci proplavala v Punkevních jeskyních 430 metrů dlouhou trasu na říčce Punkvě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina otužilci proplavala v Punkevních jeskyních 430 metrů dlouhou trasu na říčce Punkvě | foto: ČTK

BLANSKO Necelá dvacítka otužilců proplavala v Punkevních jeskyních v Moravském krasu 430 metrů dlouhou trasu na říčce Punkvě, po níž se v létě plaví turisté v člunech. Připomenuli si tak 80. výročí vzniku trasy. Řekl to jeden z organizátorů akce Petr Mihola z plaveckého sdružení Fides Brno.

Mezi otužilci byli i tři pokořitelé kanálu La Manche Dana Zbořilová, Petr Mihola a operní pěvec Richard Haan. Plavba ve vodě, která měla asi tři stupně nad nulou, jim zabrala zhruba deset minut. "V cíli byla voda chladnější, ale bylo to celkem dobré," řekl Mihola.

Světová rarita

Trasa v Punkevních jeskyních je podle odborníků světovou raritou. První turisté projeli na člunech ze dna propasti Macochy jeskyněmi až do Pustého žlebu 1. července 1933. Předcházelo tomu 13 let prací. První snahy o proplavání do Macochy proti proudu Punkvy se datují až do 18. století.

Uspěl ale až tým slavného badatele Karla Absolona. Coby archeologa jej proslavil nález Věstonické venuše, odborníci o něm hovoří i jako o otci moravské speleologie. Aby vytvořil současnou podzemní trasu lodní plavby, musel použít ty nejmodernější technologie.

Vznikla nakonec trasa, po níž ročně čluny přepraví okolo 200 000 turistů. Otužilci se v Punkevních jeskyních scházejí vždy v říjnu již od roku 1948 ke společné koupeli. Připomínají si tak plavce a potápěče Karla Divíška (1902 až 1952), který se v ledové vodě vydával podle pokynů Absolona prozkoumávat nové části podzemí.

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.