24. listopadu 2015 15:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V Rusku zkoumají ostatky cara, kterého i s jeho rodinou zabili bolševici

Poslední fotografie carské rodiny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední fotografie carské rodiny. | foto: Wikimedia.org

PETROHRAD V Petropavlovském chrámu v Petrohradu v úterý otevřeli hrobku s pozůstatky ruského cara Alexandra III., jejichž analýza má udělat definitivní tečku za vyšetřováním vraždy ruské carské rodiny v roce 1918.

Srovnání DNA bývalého cara s krví careviče Alexeje a jeho sestry Marie má potvrdit pravost ostatků těchto dvou nejmladších příslušníků ruské carské rodiny, kterou bolševické komando postřílelo v uralském Jekatěrinburgu.

Sedm příslušníků panovnické rodiny v čele s carem Mikulášem II. ruští vojáci po vraždě zohavili a pohřbili je ve společném hrobě na utajeném místě. Hrob příslušníků carské rodiny byl objeven v roce 1978, dlouhá léta ale trvalo, než došlo k exhumaci a ověření pravosti ostatků. Po rozpadu Sovětského svazu byly nalezené pozůstatky pochovány s velkou slávou v carské hrobce v Petrohradu.

Mezi mrtvými však dlouho chyběly ostatky careviče Alexeje a jeho sestry, velkokněžny Marie. Jejich hrob u Jekatěrinburgu byl objeven teprve v roce 2007. Ostatky - zuby a fragmenty kostí - byly převezeny na soudní prosekturu v Moskvě k dalšímu ohledání. Ruská pravoslavná církev ale požádala o další expertízu, která by měla pravost nalezených ostatků obou dětí s konečnou platností potvrdit.

Aby vyloučili jakékoli pochybnosti, analyzovali ruští kriminalisté kromě vzorků tkáně cara Mikuláše II. i stopy krve na uniformě cara Alexandra II, který se stal v roce 1881 obětí atentátu. Alexandr II. byl dědem Mikuláše II. a pradědem careviče Alexeje a velkokněžny Marie.

Dalším testem má být právě analýza ostatků Alexandra III. syna Alexandra II. a Mikulášova otce. Exhumace a přeprava ostatků Alexandra III. k analýze do Moskvy má trvat tři dny.

Následné uložení ostatků careviče a jeho sestry, plánované na únor, se má stát pro Rusko velkou událostí. Očekává se, že do Petrohradu se sjedou všichni žijící členové rodiny Romanovců, jichž ve Španělsku, Švýcarsku a některých dalších zemích žije zhruba deset.

ČTK