Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

V síti národních geoparků přibyl jako osmý Geopark Vysočina

Náměstí v Telči | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Náměstí v Telči | foto: Profimedia

JIHLAVA V síti národních geoparků přibyl Geopark Vysočina, v pořadí je osmý. Jde o 180 kilometrů čtverečních území převážně na Jihlavsku, na němž se nacházejí významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou.

Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice. Mikroregion Telčsko, který bude Geopark Vysočina spravovat, plánuje geologické zajímavosti využít pro zpestření nabídky pro turisty.

„Je to značka kvality, která doplňuje, zviditelňuje, ten náš i tak zajímavý region o další kvalitu, o kvalitu geologickou,“ řekl ČTK Roman Fabeš, předseda mikroregionu a starosta Telče, města s památkami v seznamu UNESCO. Mikroregion připravuje v geoparku programy pro veřejnost i pro školy. O návštěvníky by se výhledově měli starat „geoprůvodci“.

Obce kolem Telče oživily několik let starou myšlenku na zařazení oblasti Javořické vrchoviny mezi národní geoparky zkraje minulého roku. Certifikát potvrzující zařazení geoparku do národní sítě dnes Fabešovi předal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Při obhajobě certifikátu za čtyři roky bude region prokazovat, jak projekt geoparku smysluplně využil.

Obce v tomto území se podle Fabeše díky geoparku možná přiblíží i splnění dvou velkých snů: vzniku dřevěné naučné stezky v korunách stromů poblíž hradu Roštejn a rozhledny na Javořici, nejvyšším vrcholu Vysočiny, o jejíž stavbě vedou místní lidé debaty léta. Mikroregion by na chtěl získat dotace na projektovou přípravu těchto akcí.

Podle údajů na webu je zatím v Česku včetně Geoparku Vysočina osm národních geoparků. Do Kraje Vysočina zasahuje geopark Železné hory, a to na Havlíčkobrodsku.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!