Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

V síti národních geoparků přibyl jako osmý Geopark Vysočina

Náměstí v Telči foto: Profimedia

JIHLAVA - V síti národních geoparků přibyl Geopark Vysočina, v pořadí je osmý. Jde o 180 kilometrů čtverečních území převážně na Jihlavsku, na němž se nacházejí významné geologické jevy, jako jsou kamenné moře u zříceniny hradu Štamberk a lomy s mrákotínskou žulou.
  6:34

Symbolem nového národního geoparku se stala Míchova skála poblíž vrchu Javořice. Mikroregion Telčsko, který bude Geopark Vysočina spravovat, plánuje geologické zajímavosti využít pro zpestření nabídky pro turisty.

„Je to značka kvality, která doplňuje, zviditelňuje, ten náš i tak zajímavý region o další kvalitu, o kvalitu geologickou,“ řekl ČTK Roman Fabeš, předseda mikroregionu a starosta Telče, města s památkami v seznamu UNESCO. Mikroregion připravuje v geoparku programy pro veřejnost i pro školy. O návštěvníky by se výhledově měli starat „geoprůvodci“.

Obce kolem Telče oživily několik let starou myšlenku na zařazení oblasti Javořické vrchoviny mezi národní geoparky zkraje minulého roku. Certifikát potvrzující zařazení geoparku do národní sítě dnes Fabešovi předal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Při obhajobě certifikátu za čtyři roky bude region prokazovat, jak projekt geoparku smysluplně využil.

Obce v tomto území se podle Fabeše díky geoparku možná přiblíží i splnění dvou velkých snů: vzniku dřevěné naučné stezky v korunách stromů poblíž hradu Roštejn a rozhledny na Javořici, nejvyšším vrcholu Vysočiny, o jejíž stavbě vedou místní lidé debaty léta. Mikroregion by na chtěl získat dotace na projektovou přípravu těchto akcí.

Podle údajů na webu je zatím v Česku včetně Geoparku Vysočina osm národních geoparků. Do Kraje Vysočina zasahuje geopark Železné hory, a to na Havlíčkobrodsku.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat