Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vajíčkobraní na Karlově mostě. Tradice, která vychází z legendy o stavbě mostu

Magazín

  5:37
Již čtvrtým rokem ve své obnovené tradici velvarský spolek Natvrdlí v čele se starostou města Velvary Radimem Wolákem přinášejí pěšky z Velvar vejce uvařená natvrdo na stavbu Karlova mostu. Tato tradice vychází z legendy staré 662 let, podle níž Velvarští stejně jako jiná města a obce v okolí Prahy měli na stavbu Karlova mostu formou speciální vybírané daně dodat vajíčka, která se přidávala do malty.

Vajíčkobraní foto: Vajíčkobraní

Velvarští to tehdy pochopili po svém a přivezli do Prahy vejce vařená natvrdo, aby se nerozbila. Tím se stali terčem všeobecného posměchu, nejen pražských měšťanů, ale i celé země.

Program

Sobota 13. dubna 

9:00 – 17:00 - Vajíčkobraní ve Velvarech, zemské vajíčkové slavnosti, poctivé řemeslné trhy, bohatý program, oslavy natvrdlosti, sbírka vajec

16:00 - Cesta velvarských vejconošů ze spolku „Natvrdlí“ pěšky z Velvar do Prahy s nůšemi s nákladem vajec natvrdo pro Karlův most

Neděle 14. dubna 

9:00  - Z Velvar vyjíždí parní vlak se 300 dalšími Tvrdovaječníky

12:00 - Setkání všech Tvrdovaječníků pod Malostranskou mosteckou věží a slavnostní přechod Karlova mostu 

12:30  - Převzetí velvarských vajec primátorem hlavního města Prahy panem Zdeňkem Hřibem

13:00 - Plavba Pražskými Benátkami pro Tvrdovaječníky

13:45 -  Návštěva muzea Karlova mostu, oživení lidových zvyků 2. pol. 19. st. – informace o historii velikonoční pomlázky

Dnešní velvarští se ale začali k tradici hrdě hlásit a razí tvrdovaječnictví jako zásadní světnázor, spočívající ve schopnosti vysvětlit si rozličná nařízení po svém a lépe, což začíná být v dnešním světě stále užitečnější. Ve Velvarech proto začala být vařená vejce oslavována. Na místním slovutném rynku se pravidelně konají týden před Velikonocemi největší zemské vaječné slavnosti takzvané Vajíčkobraní. 

To i letos nabídne poctivý řemeslný trh, ukázky dobových zvyků, bohatý doprovodný program a spoustu natvrdlé zábavy. Vyvrcholením slavností bude i letos odchod statných vejconošů s nůšemi plnými velvarských vajec na noční pochod směrem ku Praze. Ačkoli se cesta koná v obnovené tradici teprve počtvrté, myšlenka tvrdovajčnictví již strhává i okolní obce a k pochodu se houfně přidávají další starostové. K noční pouti podél Vltavy se může připojit každý bez rozdílu věku, pohlaví i vyznání, podmínkou je slušivý oblek a nůše plná velvarských vařených vajec.

Letos pouť získá na velkoleposti, neb v neděli ráno bude z Velvar do Prahy vypraven zvláštní Tvrdovaječnický parní vlak, který převeze na 300 Velvaranů všeho věku, s nimiž se přesune Vajíčkobraní na Karlův most. V pravé poledne se pod Malostranskou mosteckou věží potkají vejconoši po noční pouti se svými rodinami a společně za zpěvu hymnu Ó Velvary přejdou slavnostním průvodem k Muzeu Karlova mostu, kde vaječný náklad převezme z rukou starosty města Velvary sám pražský primátor, vážený pán Zdeněk Hřib.

Autoři: ,