29. prosince 2015 14:07 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve Finsku zimuje čáp. U lidí si získal velkou popularitu

Čáp - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čáp - ilustrační foto | foto: Shutterstock

HELSINKY Nečekanou senzací se ve Finsku o vánočních svátcích stal bílý čáp, který se rozhodl přezimovat na jedné z usedlostí v centrální části země. Zvíře spořádá denně tři kilogramy masa, proto farmářovi s péči o zvíře pomáhají milovníci ptáků z celé země, uvedla finská televize YLE.

Výskyt čápů ve Finsku je velice ojedinělý, neboť severská země nepatří k letním hnízdištím těchto brodivých ptáků. Čápi, kteří se do Finska přece jen zatoulají, zde běžně nevyvádějí mladé. YLE také připomněla, že v záznamech zoologů je pouze jeden čapí pár, který si ve Finsku vybudoval trvalé letní hnízdo.

Čáp, který se zabydlel na farmě u města Pihtipudas, se podle všeho dostal do oblasti na podzim nedopatřením s hejnem labutí. Během vánoc se zvíře stalo mimořádně populární.

S příchodem mrazů se zdroje potravy pro čápa zmenšily, proto mu s krmením pomáhá sedlák Pentti Hytönen. „Naši farmu si tak oblíbil. Dáváme mu sledě, síhy, mleté maso a loňské losí maso z mrazáku. Párky a chleba ho nezajímají, nedáváme mu také nic se solí,“ řekl Hytönen.

Farmář připravil pro přezimování čápa stodolu, kam se ho snaží nalákat. „Je tam okolo deseti stupňů Celsia, což by pro něj bylo dobré. Zavřít ho tam nechceme, stále bude mít možnost volně se pohybovat,“ dodal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz