Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ve sklepě sokolovského zámku se našly nápisy vězňů ze 17. století

Magazín

  5:37
SOKOLOV - Badatelé našli na zdech sklepů sokolovského zámku vyryté nápisy, které zde pravděpodobně zanechali vězni ze 17. století. Mezi nápisy se již podařilo rozluštit například jméno Zacharias nebo letopočet 1680 nebo 1681, což bylo i v Sokolově období selských bouří.

Zámek Sokolov foto: Wikimedia Commons

„Na zeď si vězni dělali také čárky za dny, které ve vězení strávili, další nápisy a ornamenty budou ještě odborníci zkoumat,“ řekl ředitel sokolovského muzea Michael Rund, který je jedním z objevitelů nápisů.

Špačkové čelili žalobě kvůli porušení autorských práv

„Jsou to víceméně nápisy, které taky ti vězňové dělali, nejspíš možná z dlouhé chvíle, nejspíš i proto, aby nějakým způsobem napsali, že tady byli. Je zajímavé, že v Sokolově je skutečně doloženo, že tady byly selské bouře a že tady na zámku a na radnici byli účastníci těchto bouří vězněni. Oproti jiným místům by se dalo říct, že v příměru k dnešní době byli zdejší vězni odsouzení k veřejně prospěšným pracím,“ řekl Rund.

Pracovat pak museli na stavbě věže kostela svatého Jakuba v Sokolově. Oproti tomu v Nejdku nebo Žluticích byli uvěznění účastníci selských bouří obvykle popraveni.

Nápisy vyryté v omítce našli badatelé při přípravě rekonstrukce sklepů, které sokolovské muzeum připravuje. Objevené nápisy se pravděpodobně stanou součástí expozice, stejně jako část základů kruhové ohradní zdi sokolovského hradu ze 13. století, historického portálu nebo místnost ze 17. století, která pravděpodobně sloužila jako koupelna.

Rekonstrukce sklepů

„V expozici chceme ale prezentovat také další archeologické nálezy a především známý sokolovský poklad - zlaté šperky mnohamilionové hodnoty z 19. a počátku 20. století. Největší místnost by pak měla sloužit i pro přednášky nebo práci s dětmi,“ doplnil Rund.

Na celkovou rekonstrukci sklepů se nyní připravuje projektová dokumentace. Projekt si bude muset poradit i s opravou necitlivých zásahů z 90. let minulého století, kdy ve sklepě měla vzniknout vinárna. Celkové náklady by se měly pohybovat kolem tří milionů korun.

Autor:
Témata: nápis, sklep, zámek, Sokolov

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat