Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Ve sklepě sokolovského zámku se našly nápisy vězňů ze 17. století

Zámek Sokolov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zámek Sokolov | foto: Wikimedia Commons

SOKOLOV Badatelé našli na zdech sklepů sokolovského zámku vyryté nápisy, které zde pravděpodobně zanechali vězni ze 17. století. Mezi nápisy se již podařilo rozluštit například jméno Zacharias nebo letopočet 1680 nebo 1681, což bylo i v Sokolově období selských bouří.

„Na zeď si vězni dělali také čárky za dny, které ve vězení strávili, další nápisy a ornamenty budou ještě odborníci zkoumat,“ řekl ředitel sokolovského muzea Michael Rund, který je jedním z objevitelů nápisů.

„Jsou to víceméně nápisy, které taky ti vězňové dělali, nejspíš možná z dlouhé chvíle, nejspíš i proto, aby nějakým způsobem napsali, že tady byli. Je zajímavé, že v Sokolově je skutečně doloženo, že tady byly selské bouře a že tady na zámku a na radnici byli účastníci těchto bouří vězněni. Oproti jiným místům by se dalo říct, že v příměru k dnešní době byli zdejší vězni odsouzení k veřejně prospěšným pracím,“ řekl Rund.

Pracovat pak museli na stavbě věže kostela svatého Jakuba v Sokolově. Oproti tomu v Nejdku nebo Žluticích byli uvěznění účastníci selských bouří obvykle popraveni.

Nápisy vyryté v omítce našli badatelé při přípravě rekonstrukce sklepů, které sokolovské muzeum připravuje. Objevené nápisy se pravděpodobně stanou součástí expozice, stejně jako část základů kruhové ohradní zdi sokolovského hradu ze 13. století, historického portálu nebo místnost ze 17. století, která pravděpodobně sloužila jako koupelna.

Rekonstrukce sklepů

„V expozici chceme ale prezentovat také další archeologické nálezy a především známý sokolovský poklad - zlaté šperky mnohamilionové hodnoty z 19. a počátku 20. století. Největší místnost by pak měla sloužit i pro přednášky nebo práci s dětmi,“ doplnil Rund.

Na celkovou rekonstrukci sklepů se nyní připravuje projektová dokumentace. Projekt si bude muset poradit i s opravou necitlivých zásahů z 90. let minulého století, kdy ve sklepě měla vzniknout vinárna. Celkové náklady by se měly pohybovat kolem tří milionů korun.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...