Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Ve Zlíně vystavují noviny z celého světa

Magazín

  6:08
ZLÍN - Noviny z celého světa vystavuje Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně. Lidé si ode dneška mohou prohlédnout část kolekce periodického tisku z 236 zemí, který sbírá Miroslav Karásek z Kroměříže. Kolekce je zapsána v České knize rekordů. V
Noviny - ilustrační foto.

Noviny - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Výstava nazvaná Noviny ve světě aneb Svět v novinách potrvá do 18. dubna, sdělila  Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém knihovna sídlí.

Vystaveny jsou noviny z Evropy, Asie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Karásek je sbírá 23 let. „V průběhu své intenzivní sběratelské činnosti shromáždil ojedinělou kolekci periodického tisku v rekordním počtu 236 zemí, široce uznávaných území, neuznávaných zemí, nedávno zaniklých států a velkých ostrovů. Organizace spojených národů registruje 193 států, z tohoto počtu je ve sbírce zastoupeno 185 států,“ uvedla Mitáčková.

Zastánci skotské samostatnosti mají vlastní noviny: The National

Titulní stránky jednotlivých novin mohou si mohou lidé prohlédnout také na stránkách sběratele www.karasek.miro.sweb.cz. Výstava v knihovně je instalovaná ve foyer a čtvrtém podlaží budovy.

Výstava je první akcí knihovny připravených k březnu coby měsíci čtenářů. Začne také jarní cyklus přednášek Rozumíme historii?!, který připravila knihovna se Státním okresním archivem Zlín. Senioři budou moci navštívit zdarma počítačové kurzy. „Březen měsíc čtenářů vyvrcholí v celé České republice v pátek 27. března tradiční Nocí s Andersenem,“ uvedla mluvčí knihovny Světlana Divilková. Děti se v ten den mohou těšit na kvízy, hry, pohádky a malování. „Součástí bude slavnostní vyhlášení a předání cen pro Tátu čtenáře,“ podotkla Divilková.

Autoři: ,