Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědecký časopis zavrhl práci odkazující na Šípkovou Růženku, prý je diskriminační

Šípková Růženka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šípková Růženka. | foto: CSFD, Walt Disney Productions

PRAHA Prestižní americký vědecký časopis JASIST odmítl publikovat patnáct let starou odbornou práci uznávaného profesora Tona van Raana, neboť v ní používá termíny z Šípkové Růženky, které jsou prý diskriminační vůči ženám a jiným kulturám.

Ton van Raan.

Ton van Raan.

Uznávaný profesor přišel před patnácti lety s teorií spící krásky, kterou chtěl upozornit na to, že většina publikací a vědeckých objevů „usne“ a po nějaké době jsou teorie opět probuzeny, tak jako Šípková Růženka, kterou probudil princ svým polibkem, píše britský deník The Guardian.

V návaznosti na to Raan vytvořil algoritmus, který má za úkol odhalovat vědecké články, které jsou málo citovány. „Například před 10 lety jsme díky algoritmu našli hodně spících krásek (myšleno vědeckých teorií) z oblasti fyziky, chemie a informatiky,“ uvedl uznávaný profesor Raan.

Jeho práce byla po celou dobu hojně citována, nyní však teorie spící krásky sklidila kritiku a periodikum ji odmítlo. Raan byl udiven, když zjistil, že jeho práci nemůže renomovaný vědecký časopis publikovat. „Ani ne hodinu poté, co jsem jim článek odeslal, mi přišla negativní odpověď, termín spící krásky je prý neakceptovatelný,“ uvedl profesor.

‚Neakceptovatelné’

JASIST

Časopis Asociace pro informační vědu a technologie (JASIST) je předním mezinárodním magazínem pro odborný výzkum v oblasti informatiky. Magazín existuje přes půlku století.

Šéfka časopisu JASIST podle deníku odkázala Raana na zdlouhavá vysvětlení, v nichž tvrdila, že jeho použitá metafora spící krásky a vědy se k sobě nehodí a měla by být vyloučena.

Časopis dále tvrdil, že práce je diskriminační vůči jiným kulturám, neboť příběh Šípkové Růženky, ve kterém princezna spí 100 let, než ji probudí princ svým polibkem, nezná řada vědců z jiných koutů světa.

„Využívání metafor z této pohádky jsou komplikovaná, autor měl myslet na sociokulturní faktory,“ uvedlo vedení časopisu. Raan na tyto tvrzení řekl, že si je vědom jistých úskalí použitých termínů, ale i přesto to nikoho nediskriminuje. Zákaz vydání jeho práce nazval jako nešťastný akt politické korektnosti.

„Vždy jsem byl s příměrem Šípkové Růženky a spící vědecké teorie střízlivý,“ řekl van Raan. „Šlo jen o princeznu, kterou probudí princ, nešlo o žádný sexuální podtext,“ doplnil. Ton van Raan roky přednáší na fakultě, kde podle něj všichni vědí, co přirovnáním myslí. „Dokonce i lidé v Egyptě ví, co tím chci říci,“ poukazuje Raan. 

Po kritice z použitého příměru se Raanův belgický kolega rozhodl citovat práci, ale bez termínu spící krásky, místo toho použil termín „hibernátor“.  Na což Raan ihned reagoval. „Hibernátor, to je z vesmírné Odyssey Stanleyho Kubricka, což je taky kulturně diskriminační, jelikož ne všichni na této planetě o této pohádce ví,“ uvedl Raan. Na kritické reakce uznávaného profesora však ředitelka časopisu Julia Khanová odmítla reagovat.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu
Hledáte zdravou svačinku? Sáhněte po kapsičce od Sunaru, která je komplet BIO včetně obalu

Když se řekne Sunar, co se vám jako první vybaví? Chutné sušené mléko? Není se čemu divit. Sunar a jeho kojenecká výživa tu je pro naše miminka už...