Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Umělá inteligence zlepší život ve městech, říká vědec

Zdraví

  6:57
Umělá inteligence (AI) bude nezbytná pro zlepšení života ve městech, pomůže sbírat data o životě v obcích, ze kterých se lidé mohou učit, hledat nová řešení a rychleji reagovat na technologické změny. Na konferenci Město budoucnosti propojené internetem věcí pořádané Českým institutem informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Praze to řekl zakladatel institutu a vědec Vladimír Mařík.

Obnova Stromovky: Královská obora Stromovka je jedním z nejvýznamnějších pražských přírodně krajinářských parků. foto: Lubomír Stibůrek

Česko by si podle něj mělo udržet v zemi své výzkumníky, kteří budou zavádět chytrá řešení v českých městech. „V dnešní době ukládáme data, tam leží a my nevíme, co s nimi. Ony spolu ale musí inteligentně komunikovat, vyhledávat a propojovat optimální řešení. Tuto komunikační strukturu musíme dobudovat,“ uvedl Mařík. AI bude podle vědce nezbytná pro sběr dat, která obce a regiony o životě v nich mají. Na základě těchto dat a zkušeností budou vědci a AI hledat řešení problémů.

Informační systémy musí být podle Maříka neustále měněny podle změn v objemu a kvalitě znalostí. „Měnit se budou i výpočetní technologie. Před dvaceti lety nikdo nečekal, že s mobilem bude ovládat domácnost nebo si objedná lístky na koncert,“ řekl.

Podle něj musí mezi sebou komunikovat i výzkumné organizace zabývající se AI. „Nepůjde to také bez marketingu, protože lidé nevědí, co mají od AI a chytrých měst čekat,“ řekl. Česká ekonomika by měla vytvořit nové odvětví průmyslu na bázi AI a podporovat pronikání AI do výroby a služeb ve městech, dodal.

CIIRC je součástí Českého vysokého učení technického, jehož cílem je integrace informatického a kybernetického výzkumu a vzdělávání na ČVUT, silné vazby s mezinárodními centry a přenos technologií do průmyslu.

Podle Maříka je třeba, aby Česko podporovalo také start-upy, ze kterých vzniknou malé a střední podniky, a které budou v českých městech zavádět technologická řešení. Mělo by si co nejdéle udržet české výzkumníky a know-how, než odejdou do zahraničí. „Nevytvoříme nový Facebook nebo nového Elona Muska. My se musíme soustředit na sebe a vytvořit za pomoci výzkumné komunity ekosystém, který zlepší naší dopravu a náš život,“ uvedl.

Podpora start-upů je jedním z cílů strategie Česká republika - země pro budoucnost. Po březnovém zasedání Rady pro výzkum, vývoj a inovace její předseda Andrej Babiš (ANO) řekl, že chce ve spolupráci s ministerstvem školství a ministerstvem průmyslu a obchodu zmapovat studentské start-upy, aby je stát pomohl financovat a připravil jim tak dobré podmínky, které projekty udrží v České republice.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...