Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Kam na Velikonoce: 15 tipů jak si užít sváteční pondělí

Magazín

  17:58
Ukázka velikonočních zvyků v areálech skanzenů, tradiční trhy na náměstích, jarmarky s bohatým programem, ale i netradiční akce v muzeích nebo na hradech. Pokud stále nevíte, jak příjemně strávit Velikonoční pondělí, inspirujte se našimi tipy.
Velikonoční vajíčka

Velikonoční vajíčka foto: ČTK

Seznam událostí, kde mohou lidé oslavit velikonoční svátky, připravil server Kudy z nudy.

Královské vítání jara na hradě Křivoklát
Nechte se přenést o jedno a půl století zpátky v čase, abyste poznali, jak v té době žili a oslavovali Velikonoce tehdejší lidé. Na hradě vás kromě knížecí rodiny čeká také divadelní představení, vystoupení kejklířů nebo jarmark řemeslníků.

Zapomenuté Velikonoce. Symbol nového života i medový zrádcův provaz

Velikonoce na hradě Helfštýn
Hrad Helfštýn pojal svátky tradičně, připravil ukázky různých řemesel a velikonočních technik: malování vajíček, paličkování, zdobení perníků nebo pletení pomlázek. V programu je zařazeno také vystoupení žonglérů a divadlo pro malé i velké.

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí v Praze
Obrázky velikonočních svátků Josefa Lady zná každý z nás, inspirovali se jimi i pořadatelé velikonočních trhů na Staroměskstém náměstí. Kromě stánků s občerstvením a tradičními předměty můžete v centru Prahy také zhlédnout ukázky tradičních zvyků a řemesel.

beránek s jablky

Velikonoce ve sklárně Moser
Svátky jara můžete oslavit i ve sklárně Moser v Karlových Varech. Tam průvodci příchozím zároveň ukáží huť a průvodci jim vysvětlí, jak se vyrábí sklo. K mání bude i tradiční velikonoční zboží – kraslice nebo pomlázky.

Beránek s jablky a nepečený mazanec. Velikonoční hodování bez lepku

Velikonoční jízda parního vlaku
Netradiční velikonoční zážitek můžete prožít i na Jindřichohradecku, kde cestující sveze parní lokomotiva. Vlaky budou jezdit mezi Jindřichovým Hradcem, Novu Bystřicí a Kamenicí nad Lipou. Lokomotiva bude během projížďky pravidelně zastavovat, aby děti během přestávek mohly posbírat nadílku, kterou pro ně připravil velikonoční zajíček.

Velikonoce pod hvězdnou oblohouv pražském planetáriu
Bohatý program během Velikonoc připravila i pražská hvězdárna, která zve na tematické programy pro malé astronomy. Děti se v planetáriu mohou těšit mimo jiné na vyprávění o noční obloze nebo o nezvaných hostech z vesmíru.

Tradiční Velikonoce v plzeňské zoo
Jak vyrobit vrbovou píšťalku nebo velikonoční košíček? I to vám vysvětlí během letošních svátků jara v plzeňské zoologické zahradě. Návštěvníci se také budou moci přijít podívat na mláďata hospodářských zvířat – kůzlata, jehňata a selata.

Na Velikonoční pondělí byl zahájen provoz na prodloužené lince metra A.

Velikonoce a víno v Moravské Nové Vsi
Na Moravě můžete Velikonoce strávit i ve sklípku. V Moravské Nové Vsi budete moci ochutnat 45 různých typů vín od různých výrobců. Během konzumace bude hrát cimbálová muzika.

Mazanec, velikonoční sušenky s matchou i raw zajíček

Velikonoce s bílým perníkem v Pardubicích
Neobvyklou pochutinu si o Velikonocích budou moci užít ti, kteří dorazí na Kunětickou horu u Pardubic. Příchozí tam totiž ochutnají bílý perník. Kromě toho si budou moci koupit perníkové chaloupky i další pochoutky.

Velikonoční koupání v termálech
Svátky jara se dají strávit i romanticky. V termálním parku v Losinách si můžete užít relaxaci, dobré jídlo i nezvyklé zážitky – například jávské masáže nebo saunové ceremoniály.

Výroba velikonoční dekorace ve Svíčkárně Rodas v Plzni
Pokud nechcete velikonoční výzdobu nakupovat v supermarketech, můžete si ji vlastnoručně vyrobit. V plzeňské svíčkárně si nabarvíte vlastní stojánky na svíčky, voskové ozdoby nebo velikonoční zápichy.

Velikonoční trhy (ilustrační foto)

Velikonoční otevření Muzea železné opony ve Valticích
I během svátků jara si můžete osvěžit znalosti dějepisu a připomenout si, jak to kdysi vypadalo na české státní hranici. Ve Valticích na jihu Moravy se totiž letos návštěvníkům poprvé otevře Muzeum železné opony.

Velikonoce v Zámeckém sklepení v Litomyšli
Velikonoce se dají prožít i poslepu. Ve sklepech litomyšlského zámku mohou příchozí prožít „slepou pomlázkovou degustaci“. Degustovat se však bude i víno a návštěvníci si také budou moci ozdobit skleněné kraslice.

Velikonoce na věži v Ostravě
V pondělí bude pod Vyhlídkovou věží připravena tvůrčí dílna, kde si děti ozdobí vajíčka i jiné velikonoční symboly. Zkrátka nepřijdou ani dospělí, pro něž bude připravena soutěž s velikonoční tematikou.

Velikonoce na Podlesí
Karkulka, kuřátko a vodník budou během celého velikonočního víkendu provádět malé návštěvníky pohádkovou vesničkou Podlesí. Mimo jiné pro ně připraví cestu za pokladem, tvořivou dílničku či karneval.

Autor: