Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Velikonoční trhy v Praze omezí malování vajec

Magazín

  14:30
PRAHA - Jaro už je v plném proudu a řadu náměstí už zdobí velikonoční trhy. V Praze začnou v sobotu. Stánky s velikonočním zbožím budou na Václavském a Staroměstském náměstí. Kvůli zdražení vajec omezí pořadatelé malování kraslic.

Zdražení vajec pocítí i navštěvníci velikonočních trhů. Jejich pořadatelé budou muset omezit malování kraslic. foto: Lidové noviny

Občerstvením bude stejné jako v minulých letech. Je připraven také kulturní a zábavní program, řekli zástupci pořadatelské společnosti Taiko. Ti zároveň doufají, že současná vysoká cena vajec se nijak výrazně neprojeví na ceně kraslic. Kvůli zdražení vajíček ale omezí malování vajec v dětských dílnách.

Staroměstské náměstí už nyní zdobí desetimetrová bříza, na kterou pořadatelé zavěsí plyšová kuřátka a zajíce. K ní přibude zlatý déšť a čtyři třešňové stromy, pod kterými vyrostou zahrádky z umělé trávy a květin.

Staroměstskou dílnu, v které si děti budou moci vyzkoušet například pletení pomlázek, ozdobí tři velké modely, na kterých děti uvidí, jak se líhnou kuřata. "Nově uvolníme prostor před Národní galerií, který byl dosud využíván jako zázemí pro účinkující," uvedl architekt trhů Pavel Kocych.

Velikonoční trhy na Staroměstském náměstí.

Nebude chybět pódium, na kterém se bude odehrávat doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení folklorních, dechových a lidových souborů, tanečních a divadelních skupin. Podle Henriho Morstyna, který má program na starosti, se v rámci trhů chystá na poslední březnový den mistrovství v otevírání ústřic. V dalších dnech jsou připraveny například ukázky výcviku dravých ptáků nebo soutěže živých králíků ve skákání přes překážky.

Velikonoční trhy v Praze

Stánky s velikonočním zbožím a suvenýry budou otevřeny ve všední dny od 09:00 do 19:00, o víkendech pak až do 20:00. Stánky s občerstvením budou zboží nabízet denně až do půlnoci. Zájemci si budou moci koupit kraslice, velikonoční dekorace, pomlázky, bábovkové zajíce, velikonoční nádivku či jidáše s medem. Prodávat se budou také dřevěné výrobky, ručně vyráběné svíčky a sortiment tří charitativních organizací, které pomáhají zdravotně postiženým, dětským pacientům v nemocnicích a chudým lidem v Keni.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Pořadatelé doufají, že současné vysoké ceny vajec v obchodech nebudou mít žádný zásadní vliv na ceny kraslic. "Stánky s kraslicemi provozují nájemci, jejich ceníky dopředu nemáme, ale doufáme, že ceny budou příznivé. Myslím, že zvýšení cen v obchodech nebude mít zásadní vliv na jejich cenu," uvedl výkonný ředitel Taiko Milan Heidler. V některých pouličních stáncích v centru metropole se už nyní kraslice prodávají, u Václavského náměstí jejich cena začíná zhruba na 40 až 50 korunách.

Autor: