Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vídeň trestá kuřáky. Za nedopalek zaplatíte tisíce

Magazín

  14:39
VÍDEŇ - Ti kteří se chystají na návštěvu oblíbené Vídně, a zvlášť kuřáci a milovníci žvýkaček, by měli zpozornět. Vídeňská radnice se totiž po tříletém přechodném období rozhodla tvrdě zatočit s lidmi, kteří znečišťují ulice rakouského hlavního města.

Za odhození nedopalku z cigarety hrozí pokuta až 75 eur. foto: Shutterstock

Za odhození nedopalku z cigarety na veřejném prostranství hrozí pokuta až 75 eur (přes 1800 korun), podobné sankce hrozí i za odhození žvýkačky, plastové láhve nebo neuklizení psích exkrementů. A speciální, padesátičlenné komando „hlídačů čistoty“, zřízené radnicí, začalo od začátku roku pokuty skutečně vybírat.

Pokud lidé nezaplatí na místě, hrozí jim, že v následném správním řízení budou muset uhradit ještě mnohem vyšší částku. Jestliže někdo znečistí veřejné prostranství zvlášť závažným způsobem, třeba vyhozením staré ledničky, může dostat pokutu až 1000 eur (přes 24 000 korun).

Kam v rakouské metropoli? Inspirujte se

Jiná Vídeň aneb Kam vás průvodce nezavede

V areálu Schönbrunnu je koupaliště, o kterém ví jen málokdo. Samozřejmě bez takové ozdoby.

„Vídeň musí zůstat čistá. A kdo toto základní pravidlo nedodržuje, musí počítat se sankcemi,“ řekla vídeňská radní pro životní prostředí za stranu Zelených Ulli Simová. Vídeňská radnice už v roce 2008 speciální vyhláškou razantně zpřísnila sankce za znečišťování ulic, nejprve se ale tři roky pokoušela přesvědčit obyvatele a turisty o nutnosti zachovat čistotu města takzvaně po dobrém. Radní zahájili masivní kampaň, v jejíž rámci ve městě instalovali stovky billboardů s hesly jako „ulice není žádný odpadkový koš“ nebo „osud Vídně je ve vašich rukou“. Zároveň radnice například výrazně zvýšila počet automatů, v nichž si lidé mohou zdarma vyzvednout sáček na psí exkrementy.

Ulice není odpadkový koš
I když se samotná kampaň setkala s až nečekaných úspěchem, radní se nyní rozhodli ještě přitvrdit. Po městě chodí 50 příslušníků speciálního „Waste Watcher“ komanda, kteří rovnou rozdávají hříšníkům pokuty. A turisté i rodilí Rakušané se nestačí divit. „Doba domluv skončila, nyní se bude pokutovat,“ prohlásil šéf skupiny hlídačů odpadů Roland Kolb. Hlídači od začátku roku rozdali už 500 pokut. Za odhození nedopalku či žvýkačky nebo neuklizení psího exkrementu přitom hrozí nejméně 36 eur (860 korun).

Mnozí lidé ale museli sáhnout do peněženky hlouběji. Pokutu totiž může dostat nejen člověk přistižený při činu, ale i ten, kterého zachytí policejní kamera. Média tak například referují o případu řidičky, které domů přišla složenka na zaplacení pokuty ve výši 76 eur za to, že byla kamerou zachycena, jak z auta vyhazuje cigaretu.

Autor:

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...