Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opravují starý statek ve Vlčkovicích, pomáhají tak sociálně slabým

Magazín

  8:59aktualizováno  13:00
Určitě je takových míst spoustu, ale jen málokteré ožije. Zámečky, statky, chalupy. Rodinná sídla, kdysi pečlivě udržovaná, dnes chátrají. Roky se o ně „starala“ komunistická družstva. Jedno takové stavení dává dohromady skupina mladých ve Vlčkovicích u Votic.

Brzy se nám také podaří dokončit byt pro rodinu, která potřebuje naši pomoc. foto: Petr Zevlák

Opravují statek a chystají v něm bydlení pro sociálně znevýhodněné osoby ze Středočeského kraje. „Před pár lety zdědil náš kamarád Honza Počepický se svou sestrou statek ve Vlčkovicích. Všechny budovy byly v dezolátním stavu, desítky let byl totiž areál v péči zemědělského družstva. Honza se rozhodl, že statek opraví a vytvoří v něm bydlení pro sociálně znevýhodněné rodiny.

ČTĚTE TAKÉ

V roce 2008 založil obecně prospěšnou společnost Statek Vlčkovice a postupně jsme se k němu přidávali s dalšími kamarády,“ vzpomíná třiadvacetiletý student Jonáš Němec. Smělý nápad však znamená mít nejen chuť a vůli, ale také hodně dobrovolníků, kteří pomáhají s rekonstrukcí. Přijíždějí o víkendech, o prázdninách, aby pomohli. Oškrábat omítku, posekat trávu, nanosit dřevo.

„Vloni k nám přišli noví dobrovolníci, kteří se pravidelně podílí na rekonstrukci, jsou to nejen studenti, ale i lidé, kteří už mají své zaměstnání. Chtěli jsme pro ně opravit pár místností, aby měli kde přespat nebo si uvařit oběd. Díky podpoře programu Think Big od Nadace O2 jsme zrekonstruovali dvoupokojový byt s kuchyní. Brzy se nám také podaří dokončit byt pro rodinu, která potřebuje naši pomoc, aby nemusela bydlet v nevyhovujících podmínkách.“

Tým mladých z vlčkovického statku se podílí nejen na rekonstrukci. Společně organizují také benefiční akce na podporu tohoto malebného místa. Osmým rokem pořádají letní a druhým rokem zimní Vlčkovice Fest. Dvoudenní festival nabízí rozmanitý kulturní program, od filmových projekcí až po koncerty. Veškeré finance, které se podaří vybrat na vstupném, půjdou na nekončící boj s časem. Statek, který roky chátral, tak znovu získá nejen svou dávnou krásu, ale poslouží dobrému účelu.