Sobota 4. července 2020svátek má Prokop 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pomáháme seniorům objevovat digitální fotografii

Projekt Think Big. Fotografování se seniory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Think Big. Fotografování se seniory | foto: Jan Kaška

Svět mladých lidí a svět seniorů rozhodně není tak vzdálený, jak by se možná zdálo. Mladá maminka Jana Corradini se spolu s kamarády rozhodla zasvětit seniory do tajů digitální fotografie. Zorganizovala pro ně cyklus fotoworkshopů a díky nim ukázala, že technika je pro každého, bez ohledu na věk.

„Mám dvě kamarádky, Terezu Kaškovou a Adélu Grozdanovou. Všechny tři nás baví dobrovolnické aktivity. Já jsem už na gymnáziu učila seniory práci na počítači a kamarádky docházely jako dobrovolnice k seniorům. Kromě toho společně chodíme do fotokroužku08, který probíhá v občanském sdružení RADKA v Kadani.

ČTĚTE TAKÉ:

Během našich návštěv v pečovatelských domovech jsme si všimly, že pro seniory je práce s fotoaparátem skoro jako španělská vesnice. Když jsme na internetu objevily program Think Big, tak nás napadlo, že pomůžeme seniorům, aby pochopili práci s fotoaparátem.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Vždyť právě díky focení se mohou přiblížit svým dětem a vnoučatům a zachytit třeba vzpomínku na hezké chvíle s rodinou,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Jana.

Zpočátku nebylo snadné nápad mezi seniory prosadit. Pro většinu z nich to bylo něco nového. Nevěděli, co přesně mají od fotoworkshopů očekávat. Postupně se však týmu podařilo nadchnout pro fotografování dvacítku seniorů v Kadani a v Klášterci nad Ohří.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

„Na prvních setkáních jsme zjišťovali, co by jednotlivé účastníky bavilo. Pak jsme vyrazili do terénu. Povídali jsme si o různých místech v Kadani a jaké se k nim vážou vzpomínky. Několik seniorů nám dokonce přineslo fotografie z osobních archivů. Společně jsme si je pak prohlíželi a porovnávali, jak Kadaň vypadala dříve a jak moc se změnila“.

Tým Jany získal na svůj projekt podporu z programu Think Big od Nadace O2. Díky těmto financím mohli nakoupit fotoaparáty a zorganizovat tři výstavy, kde představili výsledky fotoworkshopů.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Naučíme seniory ovládat digitální fotoaparát.

Projekt Think Big. Naučíme seniory ovládat digitální fotoaparát.

„Mám velkou radost, že jsme získali podporu a plánujeme další akce. Chceme totiž ukázat, kolik bohatství nám mohou senioři nabídnout. Vůbec nezáleží na tom, kolik je účastníkům let. Podstatná je chuť a vůle zkoušet nové věci, a to se dá přeci v každém věku.“ říká Jana, která svůj čas dělí mezi aktivity pro starší generaci a péči o čtyřměsíční dcerku, která byla nejmladším účastníkem workshopu.

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...