„Mám dvě kamarádky, Terezu Kaškovou a Adélu Grozdanovou. Všechny tři nás baví dobrovolnické aktivity. Já jsem už na gymnáziu učila seniory práci na počítači a kamarádky docházely jako dobrovolnice k seniorům. Kromě toho společně chodíme do fotokroužku08, který probíhá v občanském sdružení RADKA v Kadani.
ČTĚTE TAKÉ: |
Během našich návštěv v pečovatelských domovech jsme si všimly, že pro seniory je práce s fotoaparátem skoro jako španělská vesnice. Když jsme na internetu objevily program Think Big, tak nás napadlo, že pomůžeme seniorům, aby pochopili práci s fotoaparátem.
Vždyť právě díky focení se mohou přiblížit svým dětem a vnoučatům a zachytit třeba vzpomínku na hezké chvíle s rodinou,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Jana.
Zpočátku nebylo snadné nápad mezi seniory prosadit. Pro většinu z nich to bylo něco nového. Nevěděli, co přesně mají od fotoworkshopů očekávat. Postupně se však týmu podařilo nadchnout pro fotografování dvacítku seniorů v Kadani a v Klášterci nad Ohří.
„Na prvních setkáních jsme zjišťovali, co by jednotlivé účastníky bavilo. Pak jsme vyrazili do terénu. Povídali jsme si o různých místech v Kadani a jaké se k nim vážou vzpomínky. Několik seniorů nám dokonce přineslo fotografie z osobních archivů. Společně jsme si je pak prohlíželi a porovnávali, jak Kadaň vypadala dříve a jak moc se změnila“.
Tým Jany získal na svůj projekt podporu z programu Think Big od Nadace O2. Díky těmto financím mohli nakoupit fotoaparáty a zorganizovat tři výstavy, kde představili výsledky fotoworkshopů.
„Mám velkou radost, že jsme získali podporu a plánujeme další akce. Chceme totiž ukázat, kolik bohatství nám mohou senioři nabídnout. Vůbec nezáleží na tom, kolik je účastníkům let. Podstatná je chuť a vůle zkoušet nové věci, a to se dá přeci v každém věku.“ říká Jana, která svůj čas dělí mezi aktivity pro starší generaci a péči o čtyřměsíční dcerku, která byla nejmladším účastníkem workshopu.