Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Pomáháme seniorům objevovat digitální fotografii

Projekt Think Big. Fotografování se seniory | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Think Big. Fotografování se seniory | foto: Jan Kaška

Svět mladých lidí a svět seniorů rozhodně není tak vzdálený, jak by se možná zdálo. Mladá maminka Jana Corradini se spolu s kamarády rozhodla zasvětit seniory do tajů digitální fotografie. Zorganizovala pro ně cyklus fotoworkshopů a díky nim ukázala, že technika je pro každého, bez ohledu na věk.

„Mám dvě kamarádky, Terezu Kaškovou a Adélu Grozdanovou. Všechny tři nás baví dobrovolnické aktivity. Já jsem už na gymnáziu učila seniory práci na počítači a kamarádky docházely jako dobrovolnice k seniorům. Kromě toho společně chodíme do fotokroužku08, který probíhá v občanském sdružení RADKA v Kadani.

ČTĚTE TAKÉ:

Během našich návštěv v pečovatelských domovech jsme si všimly, že pro seniory je práce s fotoaparátem skoro jako španělská vesnice. Když jsme na internetu objevily program Think Big, tak nás napadlo, že pomůžeme seniorům, aby pochopili práci s fotoaparátem.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Vždyť právě díky focení se mohou přiblížit svým dětem a vnoučatům a zachytit třeba vzpomínku na hezké chvíle s rodinou,“ vysvětluje čtyřiadvacetiletá Jana.

Zpočátku nebylo snadné nápad mezi seniory prosadit. Pro většinu z nich to bylo něco nového. Nevěděli, co přesně mají od fotoworkshopů očekávat. Postupně se však týmu podařilo nadchnout pro fotografování dvacítku seniorů v Kadani a v Klášterci nad Ohří.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

„Na prvních setkáních jsme zjišťovali, co by jednotlivé účastníky bavilo. Pak jsme vyrazili do terénu. Povídali jsme si o různých místech v Kadani a jaké se k nim vážou vzpomínky. Několik seniorů nám dokonce přineslo fotografie z osobních archivů. Společně jsme si je pak prohlíželi a porovnávali, jak Kadaň vypadala dříve a jak moc se změnila“.

Tým Jany získal na svůj projekt podporu z programu Think Big od Nadace O2. Díky těmto financím mohli nakoupit fotoaparáty a zorganizovat tři výstavy, kde představili výsledky fotoworkshopů.

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Fotografování se seniory

Projekt Think Big. Naučíme seniory ovládat digitální fotoaparát.

Projekt Think Big. Naučíme seniory ovládat digitální fotoaparát.

„Mám velkou radost, že jsme získali podporu a plánujeme další akce. Chceme totiž ukázat, kolik bohatství nám mohou senioři nabídnout. Vůbec nezáleží na tom, kolik je účastníkům let. Podstatná je chuť a vůle zkoušet nové věci, a to se dá přeci v každém věku.“ říká Jana, která svůj čas dělí mezi aktivity pro starší generaci a péči o čtyřměsíční dcerku, která byla nejmladším účastníkem workshopu.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...