21. listopadu 2015 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vodní děla nezabrala? Nasadíme Katy Perry! Filipínská policie má neortodoxní metody

Barevné vystoupení Katy Perry. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barevné vystoupení Katy Perry. | foto: Reuters

Manila Filipínská policie nasadila popové hity zpěvačky Katy Perry, DJ Davida Guetty či kapely Bee Gee ́s k rozehnání demonstrace na summitu lídrů zemí APEC (Asijsko – pacifické hospodářské společenství). Zatímco některé demonstranty tento pokus rozzuřil, jiné pobavil.

Stovky levicových aktivistů se podle agentury AFP shromáždily ve čtvrtek blízko místa setkání, na kterém byl přítomen i americký prezident Barack Obama a dalších 21 představitelů zemí APEC. Situace se vyhrotila, když se skupina demonstrantů pokusila dostat přes policejní těžkooděnce přímo k místu konání summitu. Při potyčce demonstrantů s policií byla použita vodní děla. Když ani tradiční způsob pacifikace rozvášněného davu nepomohl, nasadila policie tajnou zbraň. Z obřích reproduktorů se ozval zpěv popové princezny Katy Perry.

Její hit Roar hrající na „plné pecky“ měl za cíl přehlušit dav skandující „šmejdská APEC“. A nezůstalo jen u Katy Perry. Jako „zbraň“ použila policie i legendární Dolly Parton a její píseň Islands in the stream, světového DJ Davida Guettu a jeho hit Sexy Bitch, pro dříve narozené se rozezněla kapela Bee Gee ́s.

Protestující proti summitu zemí APEC ve filipínské Manile.

Protestující proti summitu zemí APEC ve filipínské Manile.

Policisté si ještě přisadili, když obušky vyklepávali rytmus písní do plexisklových štítů. Až po soulové klasice My Girl se dav uklidnil. „Je to směšné,“ ohodnotil pro AFP situaci levicový poslanec Carlos Isagani Zarate. Mnoho lidí, protestujících proti volnému obchodu a globalizaci, kterou pro ně APEC přestavuje, způsoby policie rozladily. „Chtěli jsme jen být slyšet,“ komentoval pro AFP pokus o přehlušení popovými písničkami čtyřiašedesátiletý pěstitel manga Candelario Rusasena.

Jiní protestující však nedokázali skrýt pobavení. „Je to zoufalý tah,“ řekl v bezzubém úsměvu čtyřiapadesátiletý pěstitel rýže Redo Pena.

Podle policejní mluvčí Kimberly Gonzalesové byla hudba použita pro zmírnění napětí. „Filipínci obecně milují hudbu, má uklidňující účinek na každého. Jde to ruku v ruce s naší politikou maximální tolerance během protestů,“ podotkla.

Filipínská hudební kultura je pověstná, karaoke patří k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším druhům zábavy napříč celou společností. Pro turisty není neobvyklé setkat se s prozpěvujícími si taxikáři, prodavači i letištní ochrankou. Celý svět zaujala nahrávka na YouTube zachycující chovance z hlavní věznice ve filipínském Cebu, kterak v propracované choreografii tančí na mehagit Thriller zemřelého popového krále Michela Jaksona.

„Použití hudby policií během protestu nebylo neobvyklou taktikou a záměrem rozhodně nebyla bagatelizace čtvrtečního manifestu. Chápeme závažnost situace a nechceme nikoho urážet,“ uzavřela Gonzálesová.

Na protesty došlo v závěru dvoudenního summitu, kdy filipínský prezident Benigno Aquino vítal amerického prezidenta Baracka Obamu a čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Protestujícím vadí APEC a jeho agenda volného obchodu, protože podle nich zvýhodňuje velké korporace a zanedbává ty nejchudší. „Aquino by měl své občany chránit, globalizace způsobila pád cen našich produktů, jsme sotva rentabilní,“ zdůvodnila přítomnost na protestech sedmačtyřicetiletá pěstitelka rýže Nida Florescová. „Nemáme ani zavlažovací systémy pro svou úrodu, na nás by měl Aquino myslet především.“

Oficiální čísla nejsou známá, policie však počet demonstrantů odhadla na dva tisíce.

Na zabezpečení summitu zemí APEC bylo nasazeno na dvacet tisíc policistů. Už tak největší bezpečnostní operace v zemi byla oproti původním plánům ještě zpřísněna po teroristických útocích v Paříži.

phPetra Holinková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!