14. dubna 2016 11:34 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vrchní myšilov britské diplomacie. Kocour Palmerston ovládl Twitter i média

Seznamte se! Palmerston, vrchní myšilov britské diplomacie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seznamte se! Palmerston, vrchní myšilov britské diplomacie. | foto: Stefan Rousseau/PA/TwitterReprofoto

LONDÝN Kocour v oficiální funkci při úřadu vlády? V Británii žádná novinka. Naopak: po premiérově Downing Street má svého Vrchního myšilova už i ministerstvo zahraničí. Jmenuje se Palmerston, jsou mu dva roky a to, že pochází z útulku, nijak nepřekáží jeho rozhledu: má vlastní účet na Twitteru a nadšeným médiím už poskytl rozhovor o brexitu či Bašáru Asadovi.

V očích bohorovný pohled a na krku nablýskaná známka. Do sídla britské diplomacie se nastěhoval černobílý kocour Palmerston, aby z oficiálního postu Vrchního myšilova ministerstva zahraničí střežil budovu před útoky dotěrných hlodavců.

Palmerstonovi jsou teprve dva roky, ale už má za sebou pestrou pouliční minulost. Černého kocoura se zářivě bílými tlapkami, tlamou a náprsenkou si zaměstnanci britské diplomacie vybrali v útulku Dogs and Cats Home v Battersea a poskytli mu domov přímo v kanceláři ministra, než mu předali „plnou vládu“ nad celým dvorem.

Oficiální kocour ministerstva zahraničí reprezentuje svůj domov i samotným jménem. To totiž nese po Henry Johnu Templovi neboli vikomtu Palmerstonovi, šéfovi královské diplomacie v 19. století a rovněž dvojnásobném premiérovi.

Palmerston je již druhým Vrchním myšilovem v Británii - jeho služebně starší kolega Larry, původem ze stejného útulku, zastává tuto čestnou funkci přímo v sídle předsedy vlády na Downing Street. (Mimochodem, v hlasování, kdo je roztomilejší, žhavá novinka Palmerston Larryho zatím válcuje.)

Není věčných nepřátel. Kromě myší. A psů.

Nadšená britská média skočila po Palmerstonovi stejně hladově jako kocour po kořisti. Uchváceně popisují, kterak se černobílý Vrchní myšilov od středy zabydluje na svém výsostném území, a obohacují jeho příběh glosami z kocourova osobního účtu na Twitteru.

Neboť ano: Palmerston má Twitter. A vše nasvědčuje tomu, že ho ovládá bravurně. Nejenže si na něm pochvaluje, jak pohodlně se mu v sídle ministerstva přebývá, a zdvořile děkuje za všechen zájem, kterého se mu dostává, ale nevyhýbá se ani „velkým“ tématům. Namátkou: „Corbyn má o EU pravdu, ale...“, a kromě politiky se nebojí ponořit ani do filosofičtějších vod: „Slavná slova vikomta Palmerstona praví: nemáme žádné věčné spojence, a není věčných nepřátel. Kromě myší. A psů.“

Server Buzzfeed Palmerstona dokonce zlákal k rozhovoru, kde vrchní myšilov britské diplomacie svérázně glosuje palčivé problémy dnešní světové politiky - od takzvaného brexitu, neboli možnosti odchodu Británie z EU, přes Bašára Asada a Donalda Trumpa po izraelsko-palestinský konflikt a katalánské snahy o nezávislost na Španělsku.

Zkrátka a dobře, Palmerston se vyzná. Ostatně, k diplomacii ho předurčuje už jeho vzhled. Kde jinde by měl působit někdo, kdo se ve smokingu narodil?

Magdalena Slezáková

Autor

Magdalena Slezákovámagdalena.slezakova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz