Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Velká kočičí výměna se nekoná. Myšilov Larry zůstane na Downing Street

Vrchní myšilov premiérova sídla. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vrchní myšilov premiérova sídla. | foto: ČTK

LONDÝN/PRAHA „Nejsem si jistý, kdo si Theresa May myslí, že je, ale chodí kolem čísla 10 jako kdyby jí to tu patřilo. Oh,“ byl ještě ve středu kocour Larry z Downing Street poněkud zmaten. Nyní už je mu nejspíš jasné, že jde o výměnu nadřízeného. Devítiletý kocour zůstává ve své funkci oficiálního myšilova i po příchodu Theresy May.

Předání klíčů od domu jinému majiteli nic nezmění. Hnědobílý kocour s rodinou Cameronových, ač s nimi po dobu funkčního období Davida Camerona navázal citové pouto, neodejde.

Cameron Larryho miloval i přes jeho selhání

Kocour byl do Downing Street pořízen v roce 2011, kdy byla spatřena krysa utíkající kolem domu premiéra. Byl vybrán z útulku a shledán za vhodného kandidáta k udržení populace hlodavců v okolí pod kontrolou.

Devítiletý kocour zůstává ve své funkci oficiálního myšilova i po příchodu...
„Nejsem si jistý, kdo si Theresa May myslí, že je, ale chodí kolem čísla 10...

Larry byl však nějakou dobu při konání svých povinností laxní až přímo líný. David Cameron byl hned v úvodu kocourova funkčního období nepříjemně překvapen myší, která se objevila v jídelně, kde právě večeřel a vedl jednání s několika ministry. I tak Cameron prohlašoval, že jde o dobrého bijce myší. Mluvčí premiérova úřadu pak média ujišťoval, že i přes toto selhání má kocour stále dobrý lovecký instinkt.

„Zdá se, že lidé dělají velký povyk kolem toho, že měním svého majordoma,“ napsal Larry na twitteru.

Larry se nevyhnul ani zprávám o svém soukromém životě. V září se na BBC objevila informace o tom, že udržuje úzké vztahy s kočkou Maisie, která žije v domku správce přilehlého parku. Výraznou kočičí osobnost můžete sledovat i pomocí jeho twitterového účtu.

Kočičí historie v Downing Street

Kočky a kocouři mají v Downing Street dlouhou a slavnou historii. Některé se dokonce dostaly na výplatní pásky státu a těšily se z titulu Vrchní myšilov úřadu vlády.

Zatím poslední kočkou, která obývala číslo 10 v Downing Street, je Sybil, která se sem nastěhovala v roce 2007 krátce po příchodu Gordona Browna do čela britské vlády; přivezl si ji sem tehdy z Edinburghu ministr financí Alistair Darling. Na slavné adrese ale vydržela jen šest měsíců a pak se vrátila do skotského Edinburghu, protože si v centrálním Londýně nezvykla. Zemřela o dva roky později.

Setkání Palmerstona s Johnsonem

V současnosti probíhající personální změny v britské vládě se netýkají jen Larryho. Nového šéfa bude mít i kocour Palmerston, jehož působištěm je britské ministerstvo zahraničí. S novým šéfem diplomacie se již Palmerston, další kocour s twitterovým účtem, sešel. Komentář k tomuto setkání ihned tweetnul.

„Boris je vítán, pokud s ním nepřijde ta kočka, co žije na jeho hlavě,“ vyjádřil se k aktuálním personálním změnám v diplomacii Palmerston.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!