Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vyhynulá zebra kvaga se vrací do africké přírody

Zebra (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zebra (ilustrační foto) | foto: Lidovky.cz

ELANDSBERG Podobají se zebrám, které přišly o část svých pruhů. Zebry kvaga vyhynuly před více než sto lety, protože se staly obětí lovců. Avšak vědci nyní tento druh v Jihoafrické republice oživují, píše agentura AFP.

V jednom překrásném údolí dvě hodiny jízdy od Kapského Města mohou turisté potkat tato zvířata, která vypadají, jako by právě vystoupila z knihy pohádek. Mají černé a bílé pruhy od čenichu po břicho a vzadu jednotnou světlou srst.

Je to kvaga, poddruh zebry. Tato zvířata v 19. století z přírody vymizela, neboť je zmasakrovali v koloniálním období lovci. Poslední kvaga zahynula v amsterodamské zoologické zahradě v roce 1883. Malé stádo zpola pruhovaných zvířat je plodem práce hrstky vědců. Ti 30 let rozmnožovali zebry, které byly méně pruhované než ostatní, aby soustředili potřebné geny. Pátá generace je ve všech bodech podobná zebře kvaga.

„Snažili jsme se v malém měřítku opravit ekologickou škodu, abychom mohli opět spatřit toto pěkné zvíře, které kdysi v Jihoafrické republice žilo,“ vysvětluje profesor klinické biochemie na penzi Eric Harley.

Projekt zahájil dnes již zesnulý expert na přírodní historii Reinhold Rau, který dal analyzovat vzorky kůže zeber kvaga z Jihoafrického muzea v Kapském Městě. Zjistil, že DNA tohoto zvířete je stejná jako u zebry stepní, až na genovou mutaci způsobující odlišné pruhování - podobně, jak je tomu v případě rozdílné barvy očí u lidí - a rozhodl se, že zebru kvaga oživí.

Zebry (ilustrační foto)

Kritika na sebe nedala čekat. Někteří experti na biologii v tom vidí marketingový tah a zbytečné zasahování do přírody. „Není to genetické inženýrství,“ hájí se profesor Harley. „Neklonujeme, neděláme transfery embryí... Jde o pouhý projekt selektivní reprodukce. Kdyby šlo o jiný živočišný druh, neměla by tato myšlenka žádný smysl a byla by neospravedlnitelná,“ dodává. Pro uklidnění kritiků byla nová zvířata oficiálně pojmenována Rauova kvaga, aby se odlišila od svých vyhynulých předků.

Když vychází slunce v soukromé rezervaci Elandsberg a když stáda přecházejí údolí Riebeek, průvodce návštěvníkům ukazuje: „Tady jsou pakoňové gnu, tam antilopy skákavé a přímorožci a támhle kvaga.“ Průvodce, ředitel programu a manažer farmy Mike Gregor uvádí, že do projektu je zahrnuto celkem 100 zeber, z nichž šest ze čtvrté a páté generace lze považovat za skutečné zástupce vyhubeného zvířete.

„Takové druhy projektů vždy vyvolávají polemiky. Nikdy se všichni vědci neshodnou na tom, co je správné,“ podotýká. Jaký je rozdíl mezi zebrou kvaga a stepní zebrou? První nemá pruhování na zadní části a její srst je hnědší, vysvětluje Eric Harley. „Kvaga se každopádně vrací. Projekt je mimořádně úspěšný,“ říká.

Budou se rozmnožovat?

„Rozhodně neděláme to, že bychom vybírali zebry, které mají atraktivní barvy, jak se děje na jiných místech. Výsledkem jsou pak podivuhodná zbarvení zvířat, která mohou vypadat zajímavě, ale většina ochránců životního prostředí má pro takovou praxi jen pohrdání,“ zdůrazňuje.

Zebry kvaga, které se vyskytují v údolí Riebeek, také nebyly podrobeny zásahům, které by umožňovaly zrod takových zvířat, jaká vznikají křížením zeber s koňmi či s osly. Takováto hybridní stvoření jsou většinou neplodná. Avšak zebry kvaga 21. století se podle očekávání budou rozmnožovat.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....