Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
16. května 2017 6:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vynález průmyslové revoluce do každé rodiny. Kdy a jak vznikl šicí stroj?

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Jeho počátky sahají až k samotným kořenům průmyslové revoluce, přesto je historie šicího stroje pro digitální 21. století překvapivě aktuální.

První patent si nechal v anglii zapsat konstruktér charles Frederick Wiesenthal už v roce 1755, tedy v době, kdy na českém trůně seděla ještě Marie Terezie a do zrušení nevolnictví zbývalo více než čtvrt století. Zachoval se však jen popis stroje, a není tedy jisté, zda vůbec kdy vznikl. To samé platí o dalším zařízení z roku 1790, jehož autorem byl anglický truhlář Thomas Saint.

S příchodem 19. století se s návrhy, jak ušetřit krejčím práci, roztrhl pytel. Do značné míry to souviselo se zaváděním povinné vojenské služby – státy potřebovaly tisíce vojáků vybavit uniformami. Roku 1807 si angličtí bratři William a edward chapmanovi zažádali o patent na zásadní vylepšení tehdejších strojů: na jehlu s ouškem nikoli na konci jehly, nýbrž u jejího hrotu. To celý postup strojového šití výrazně usnadnilo.

V roce 1830 svůj patent, považovaný za první prakticky použitelný model šicího stroje, přihlásil ve Francii tamní krejčí Barthélemy Thimonnier. Spolu s obchodními partnery si otevřel první manufakturu, v níž se ručně nešil ani steh, protože lidskou sílu dokázaly zcela nahradit jeho krásné nové stroje. Jenže než spustil výrobu, fabriku s 80 mašinami mu vypálili dělníci, kteří se báli o budoucnost – stejně jako se dnes řidiči kamionů obávají samořiditelných automobilů.

O dva roky později přišel se svou verzí šicího stroje jistý Walter Hunt, který si ji však nenechal patentovat. Roku 1845 jeho nápad vylepšil elias Howe a o patent si zažádal. Jeho stroj šil vázaným stehem s dvojí nití, člunkem a jehlou s drážkou. Howe se rozhodl svůj vynález prodat do anglie, jenže v jeho nepřítomnosti jej v americe okopírovali a začali prodávat konkurenti – hlavně jistý Isaac Merritt Singer. Po návratu domů Howe protivníka zažaloval a soud mu z každého Singerova stroje přiklepl podíl. Měl štěstí, protože v americe vypukla občanská válka a Singer začal vyrábět uniformy pro armádu. Z obou se tak stali historicky první vynálezcimilionáři, jakých je dnes plné Silicon valley. Singer si poté podával patenty na řadu dalších vylepšení, mezi ty nejdůležitější se roku 1889 zařadil elektrický pohon.

Nejdříve průmyslové stroje se v průběhu 20. století rozšířily i do domácností a s koncem století měla vlastní šicí stroj snad každá rodina. Láce oblečení ovšem způsobuje, že z domácností po desítkách let opět pomalu mizí.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...