Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výroba podprsenek je složitá věda

Magazín

  16:03
BRNO - Srpnové veletrhy módy na brněnském výstavišti nechají návštěvníky nahlédnout do složitosti výroby podprsenek. Prezentace bude zaměřená nejen na střihy i materiály, ale ukáže i to, kolikrát musí švadlena drobný kus prádla otočit v ruce, než podprsenka vznikne.
Podprsenka - ilustrační foto.

Podprsenka - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Expozici nazvali tvůrci La Manufacture. "Prezentace 'krok za krokem' pomůže obhájit výslednou cenu finálního produktu," uvedli tvůrci v pozvánce. Narážejí tak na skutečnost, že cena podprsenky může vyvážit cenu všeho ostatního oblečení, které si žena například v teplý letní den vezme na sebe.

Instalaci najdou návštěvníci v pavilonu F. Procedury, které výroba podprsenky zahrnuje, uvidí na fotografiích. Na třech profesionálních šicích strojích pak šička bude ukazovat některé výrobní úkony přímo na místě.

Pozor na nesprávnou podprsenku

Módní tvůrci upozorňují, že spodní prádlo tvoří nedílnou součást vizáže ženy, i když není vidět. Jeho kvalita i pohodlí mají velký vliv na to, jak se žena cítí. Ženám s větším poprsím poskytuje prádlo oporu, ženám s menší velikosti prsou může vhodný model prsa opticky zvětšit. Lékaři však upozorňují, že nesprávně zvolená podprsenka může škodit.

ČTĚTE TAKÉ:

Například prádlo příliš těsně semknuté kolem hrudníku může překážet volnému oběhu lymfy, a tak zčásti bránit vylučování toxinů z těla.

Podprsenka - ilustrační foto

Negativní účinek na zdraví mohou mít i podprsenky obsahující kovové kostice. Denní nošení kovových oblouků na těle stimuluje akupunkturní body, což může podle chiropraktiků a kineziologů negativně ovlivnit funkci jater, žlučníku a žaludku, upozorňují profesoři Anna Strunecká a Jiří Patočka v letos vydané publikaci Doba jedová. Kov navíc podle autorů přitahuje elektromagnetické záření, které je rizikovým faktorem vzniku rakoviny prsu.

Bez podprsenky menší riziko rakoviny 

Podle výzkumu amerických antropologů Sidney Singera a Somy Grismaijerové mají ženy, které vůbec nenosí podprsenku, 125krát nižší riziko onemocnění rakoviny prsu ve srovnání se ženami, které v podprsence i spí.

Autoři knihy Doba jedová proto ženám doporučují, aby se kovovým kosticím vyhýbaly, a pokud to jde, daly přednost bavlněné sportovní podprsence či nátělníku.

"Stejně tak je naprosto zbytečné oblékat si podprsenku, byť sebesvůdnější, na celou dobu spánku v noci," uvedli.

Autor: