Sobota 24. září 2022, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Z Vranova vylovili lahve sektu. V přehradě byly přes zimu, teď pomohou charitě

Magazín

  6:19
VRANOV NAD DYJÍ (ZNOJEMSKO) - Potápěči v pátek ze dna Vranovské přehrady na Znojemsku vylovili většinu z 914 lahví sektu, které na podzim na dno uložily Vinné sklepy Lechovice. Od té chvíle vinaři draží každou z lahví na internetu a výtěžek věnují Centru Paraple, které pomáhá lidem s poraněnou míchou. Letos poprvé se mohli do hloubky ponořit i dva z vydražitelů, kteří ale musejí mít potápěčský průkaz.
Kvalitní sekt, ilustrační foto

Kvalitní sekt, ilustrační foto foto: Shutterstock

Slavnostní výlov a doprovodná show bude 15. srpna, kdy se také uskuteční předání šeku, loni se vybralo 221 tisíc korun. „Není možné vytáhnout všechny klece v jeden den naráz, proto jsme lahve vytáhli dnes a na 15. srpna na slavnostní výlov už jsme nechali pod hladinou jen jednu,“ řekla Hana Kurtinová z Vinných sklepů Lechovice.

Bublající šampaňské želé s letním ovocem

Za měsíc se do vody ponoří i jedna z klientek Centra Paraple, která se jakožto vozíčkářka běžně potápí, ale pouze se známým doprovodem.

Devět set lahví

Vinaři uloží na dno přehrady každý rok o jednu lahev víc než v roce předchozím, v roce 2000 to bylo devět set lahví. Na dno se dosud spouštěli buď v září, nebo v říjnu a v tu dobu také začíná na webu aukce.

Obliba šampaňského klesá. V produkci jej překonalo Prosecco

Sekt ukládaný na dno přehrady se vyrábí z odrůd Rulandské bílé a Chardonnay. „Toto složení je ověřenou kombinací lechovického sektu, při jehož výrobě se využívá metoda tradičního kvašení v lahvi. Sekt zraje na dně přehrady v hloubce 40 metrů při teplotě pět stupňů a tlaku pěti atmosfér,“ píše firma na svém webu. Podle odborníků dává právě složení odrůd a uložení při stabilní teplotě a tlaku sektu nezaměnitelnou chuť.

Vinné sklepy Lechovice patří ke středně velkým vinařstvím, jejich vinice se rozprostírají na 230 hektarech. 

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat