Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava -1 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za hiphopové vystoupení byl Putin nominován na hudební cenu

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Nejpopulárnější ruský politik Vladimir Putin, který byl dvakrát ruským prezidentem a nyní stojí v čele vlády, se už dočkal uznání jako amatérský malíř. Teď má šanci získat i hudební cenu.

Putin se loni v listopadu objevil v hudební show ve společnosti hvězd ruského hip hopu. Nezpíval, jen na pódiu předal ceny vítězům pěvecké soutěže. "Bylo by to super společně s Vladimirem Putinem natočit klip, protože to je legendární muž a náš idol," zazpíval vítěz soutěže Žigan.

Televizní stanice Muz TV, ruská obdoba hudebního kanálu MTV, která soutěž pořádala, nyní nominovala Putinovo vystoupení na cenu v kategorii "událost roku" s odůvodněním, že premiér vyslal "důležité sociální poselství".

Putin na scéně nabádal fanoušky hip hopu a dalších hudebních směrů, aby se vystříhali alkoholu a drog a věnovali se zdravému životnímu stylu. Dav mu odpovídal tradičním "Zdravíme, Vladimire Vladimiroviči".

Stanice patří miliardáři Ališeru Usmanovovi, který je považován za jednoho z největších ruských boháčů s majetkem odhadovaným v přepočtu na více než 220 miliard korun.

Není jisté, zda se premiér objeví příští týden na předávání cen. Ale podle kritiků už sama nominace představuje hotovou revoluci v ruském popu.

"Jakákoliv ceremonie zmiňující Putina získává na velkoleposti, i kdyby chyběl," konstatoval Alexandr Kondukov, šéfredaktor ruské edice hudebního časopisu Rolling Stone.

Podle dnešního vydání listu The Moscow Times by Putin, pokud přijde, mohl sdílet pódium i s nominovaným raperem Ivanem Alexejevem, zvaným Noize MC, který je znám velmi kritickými texty o životě v Rusku. O Putinovi se zmínil třeba v písničce "Všechno šlape podle plánu" ironicky ujišťující posluchače, že "....vše bude brzy v pořádku, Vova Putin se směje z obrazovky..."

Grammy pro Gorbačova
Putin by nebyl první ruský politik oceněný hudební cenou. Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov dostal v roce 2004 spolu s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a italskou herečkou Sophií Lorenovou cenu Grammy za nejlepší slovní doprovod hudební nahrávky pro děti, pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk/Beintus: Wolf Tracks.

Putin byl dosud spíše znám zálibou ve fyzicky náročných sportech, jako je judo. V bývalém agentovi tajné služby však zřejmě dřímá i umělec. Loni v lednu se na dobročinné aukci v Petrohradu vydražil Putinův malířský debut za 37 milionů rublů (v tehdejším kurzu 24 milionů korun). Podle organizátorů premiér obrázek zamrzlého okna namaloval za čtvrthodinku, samozřejmě bez cizí pomoci.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...