Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Za hiphopové vystoupení byl Putin nominován na hudební cenu

Magazín

  18:40
MOSKVA - Nejpopulárnější ruský politik Vladimir Putin, který byl dvakrát ruským prezidentem a nyní stojí v čele vlády, se už dočkal uznání jako amatérský malíř. Teď má šanci získat i hudební cenu.

Vladimir Putin foto: Reuters

Putin se loni v listopadu objevil v hudební show ve společnosti hvězd ruského hip hopu. Nezpíval, jen na pódiu předal ceny vítězům pěvecké soutěže. "Bylo by to super společně s Vladimirem Putinem natočit klip, protože to je legendární muž a náš idol," zazpíval vítěz soutěže Žigan.

Televizní stanice Muz TV, ruská obdoba hudebního kanálu MTV, která soutěž pořádala, nyní nominovala Putinovo vystoupení na cenu v kategorii "událost roku" s odůvodněním, že premiér vyslal "důležité sociální poselství".

Putin na scéně nabádal fanoušky hip hopu a dalších hudebních směrů, aby se vystříhali alkoholu a drog a věnovali se zdravému životnímu stylu. Dav mu odpovídal tradičním "Zdravíme, Vladimire Vladimiroviči".

Stanice patří miliardáři Ališeru Usmanovovi, který je považován za jednoho z největších ruských boháčů s majetkem odhadovaným v přepočtu na více než 220 miliard korun.

Není jisté, zda se premiér objeví příští týden na předávání cen. Ale podle kritiků už sama nominace představuje hotovou revoluci v ruském popu.

"Jakákoliv ceremonie zmiňující Putina získává na velkoleposti, i kdyby chyběl," konstatoval Alexandr Kondukov, šéfredaktor ruské edice hudebního časopisu Rolling Stone.

Podle dnešního vydání listu The Moscow Times by Putin, pokud přijde, mohl sdílet pódium i s nominovaným raperem Ivanem Alexejevem, zvaným Noize MC, který je znám velmi kritickými texty o životě v Rusku. O Putinovi se zmínil třeba v písničce "Všechno šlape podle plánu" ironicky ujišťující posluchače, že "....vše bude brzy v pořádku, Vova Putin se směje z obrazovky..."

Grammy pro Gorbačova
Putin by nebyl první ruský politik oceněný hudební cenou. Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov dostal v roce 2004 spolu s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a italskou herečkou Sophií Lorenovou cenu Grammy za nejlepší slovní doprovod hudební nahrávky pro děti, pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk/Beintus: Wolf Tracks.

Putin byl dosud spíše znám zálibou ve fyzicky náročných sportech, jako je judo. V bývalém agentovi tajné služby však zřejmě dřímá i umělec. Loni v lednu se na dobročinné aukci v Petrohradu vydražil Putinův malířský debut za 37 milionů rublů (v tehdejším kurzu 24 milionů korun). Podle organizátorů premiér obrázek zamrzlého okna namaloval za čtvrthodinku, samozřejmě bez cizí pomoci.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat