15. dubna 2010 18:40 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Za hiphopové vystoupení byl Putin nominován na hudební cenu

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Nejpopulárnější ruský politik Vladimir Putin, který byl dvakrát ruským prezidentem a nyní stojí v čele vlády, se už dočkal uznání jako amatérský malíř. Teď má šanci získat i hudební cenu.

Putin se loni v listopadu objevil v hudební show ve společnosti hvězd ruského hip hopu. Nezpíval, jen na pódiu předal ceny vítězům pěvecké soutěže. "Bylo by to super společně s Vladimirem Putinem natočit klip, protože to je legendární muž a náš idol," zazpíval vítěz soutěže Žigan.

Televizní stanice Muz TV, ruská obdoba hudebního kanálu MTV, která soutěž pořádala, nyní nominovala Putinovo vystoupení na cenu v kategorii "událost roku" s odůvodněním, že premiér vyslal "důležité sociální poselství".

Putin na scéně nabádal fanoušky hip hopu a dalších hudebních směrů, aby se vystříhali alkoholu a drog a věnovali se zdravému životnímu stylu. Dav mu odpovídal tradičním "Zdravíme, Vladimire Vladimiroviči".

Stanice patří miliardáři Ališeru Usmanovovi, který je považován za jednoho z největších ruských boháčů s majetkem odhadovaným v přepočtu na více než 220 miliard korun.

Není jisté, zda se premiér objeví příští týden na předávání cen. Ale podle kritiků už sama nominace představuje hotovou revoluci v ruském popu.

"Jakákoliv ceremonie zmiňující Putina získává na velkoleposti, i kdyby chyběl," konstatoval Alexandr Kondukov, šéfredaktor ruské edice hudebního časopisu Rolling Stone.

Podle dnešního vydání listu The Moscow Times by Putin, pokud přijde, mohl sdílet pódium i s nominovaným raperem Ivanem Alexejevem, zvaným Noize MC, který je znám velmi kritickými texty o životě v Rusku. O Putinovi se zmínil třeba v písničce "Všechno šlape podle plánu" ironicky ujišťující posluchače, že "....vše bude brzy v pořádku, Vova Putin se směje z obrazovky..."

Grammy pro Gorbačova
Putin by nebyl první ruský politik oceněný hudební cenou. Bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov dostal v roce 2004 spolu s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem a italskou herečkou Sophií Lorenovou cenu Grammy za nejlepší slovní doprovod hudební nahrávky pro děti, pohádky Sergeje Prokofjeva Péťa a vlk/Beintus: Wolf Tracks.

Putin byl dosud spíše znám zálibou ve fyzicky náročných sportech, jako je judo. V bývalém agentovi tajné služby však zřejmě dřímá i umělec. Loni v lednu se na dobročinné aukci v Petrohradu vydražil Putinův malířský debut za 37 milionů rublů (v tehdejším kurzu 24 milionů korun). Podle organizátorů premiér obrázek zamrzlého okna namaloval za čtvrthodinku, samozřejmě bez cizí pomoci.

ČTK