Vyplývá to z výzkumu záchodových nápisů v některých evropských zemích, který uskutečnila švýcarská lingvistka Christina Cuonzová.
Záchody jsou jediná místa, kde jsou ženy a muži od sebe důsledně odděleni. To umožňuje přísně genderově specifické studium tamních graffiti, uvedla Cuonzová podle agentury APA v rámci své přednášky na salcburské univerzitě.
Jazykovědkyně nejen fotografovala a opisovala nápisy na dámských i pánských záchodech vysokých škol v Norsku a Británii, ale ve spolupráci se správci budov rozdávala stručné dotazníky personálu na záchodech. Ve své magisterské práci vycházela z 249 zdokumentovaných nápisů a 180 vyplněných dotazníků.
Zřetelné rozdíly mezi pohlavími navozují už témata a jazykové prostředky. Muži se vesměs soustřeďují na textově hutné nápisy zaměřené tematicky na sex, politiku a sport. Ženy ale píší o problematice vztahů stejně často jako o sexu, v četnosti výskytu pak následují nápisy týkající se životní filozofie nebo osobních pocitů.
Cuonzovou podle jejích slov poněkud překvapilo, že zejména norské ženy považované za jedny z nejemancipovanějších v Evropě v záchodových nápisech tak často řešily otázku jak být dobrou ženou v domácnosti.
Dámské toalety jsou plné neslušných výrazů
Rasistická prohlášení byla na dámských toaletách často formulována ostřeji než na pánských. Úklidový personál v dotaznících potvrdil, že ženy si na záchodech vesměs neberou žádné servítky, bývají ve svých prohlášeních značně razantní a dokážou v nápisech používat neslušné výrazy, i když společensky přijatelné formulace se zde nacházejí častěji než u mužů. U těch je například používání "společensky málo přijatelných forem vyjadřování" v graffiti prakticky normou.
Ženy mnohem častěji reagují svými nápisy na předchozí graffiti svých předchůdkyň, jakoby tak komunikují s myšlenkami, reagují na nadhozená témata a diskutují o nich. Na stěnách vznikají hnízda nápisů k určitému tématu. Jejich rozrůstání a reakce mohou trvat až několik týdnů. Pak je v jiném místě zdi nastoleno nové téma a začne se rozrůstat.
Muži naproti tomu komunikují mezi sebou formou záchodových nápisů mnohem méně a svá sdělení formulují spíše jako uzavřená prohlášení.