Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Záchodový průzkum: Češi vedou nad Slováky

Magazín

  12:01
BRUSEL - Asi dvě procenta lidí žijících v Evropské unii předloni nemělo uvnitř vlastního bytu či domu splachovací záchod. Stejnému množství Evropanů zase chyběla v domácnosti vana či sprcha. Vyplývá to z údajů dostupných na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat).
záchod - ilustrační foto

záchod - ilustrační foto foto: Lidovky.cz

V Česku ve vlastním obydlí splachovací záchod a vanu či sprchu nemělo jedno procento obyvatel. Na Slovensku to u toalet byla tři procenta, u van či sprch stejně jako v Česku jedno procento lidí.

Vůbec největšímu množství lidí záchod přímo v domácnosti chybí podle Eurostatu obyvatelům Litva a Lotyšska - shodně zhruba pětině tamní populace. Obě bývalé sovětské republiky dominují i pomyslnému žebříčku těch zemí, v nichž obydlím nejvíce chybí vana či sprcha. V Lotyšsku se to týká 22 procent obyvatel, v Litvě 18 procent.

Naopak třeba v Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Švédsku či na Maltě doma splachovací záchod nemá jen méně než půl procenta lidí.

Statistici při sestavování tabulek srovnávajících životní podmínky v 27 státech unie vycházeli z dostupných údajů za rok 2007. U Bulharska s Rumunskem nicméně data chybí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat