14. dubna 2009 12:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záchodový průzkum: Češi vedou nad Slováky

záchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy záchod - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

BRUSEL Asi dvě procenta lidí žijících v Evropské unii předloni nemělo uvnitř vlastního bytu či domu splachovací záchod. Stejnému množství Evropanů zase chyběla v domácnosti vana či sprcha. Vyplývá to z údajů dostupných na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat).

V Česku ve vlastním obydlí splachovací záchod a vanu či sprchu nemělo jedno procento obyvatel. Na Slovensku to u toalet byla tři procenta, u van či sprch stejně jako v Česku jedno procento lidí.

Vůbec největšímu množství lidí záchod přímo v domácnosti chybí podle Eurostatu obyvatelům Litva a Lotyšska - shodně zhruba pětině tamní populace. Obě bývalé sovětské republiky dominují i pomyslnému žebříčku těch zemí, v nichž obydlím nejvíce chybí vana či sprcha. V Lotyšsku se to týká 22 procent obyvatel, v Litvě 18 procent.

Naopak třeba v Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Švédsku či na Maltě doma splachovací záchod nemá jen méně než půl procenta lidí.

Statistici při sestavování tabulek srovnávajících životní podmínky v 27 státech unie vycházeli z dostupných údajů za rok 2007. U Bulharska s Rumunskem nicméně data chybí.

Lidovky.cz