Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Záchodový průzkum: Češi vedou nad Slováky

záchod - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy záchod - ilustrační foto | foto: Lidovky.cz

BRUSEL Asi dvě procenta lidí žijících v Evropské unii předloni nemělo uvnitř vlastního bytu či domu splachovací záchod. Stejnému množství Evropanů zase chyběla v domácnosti vana či sprcha. Vyplývá to z údajů dostupných na stránkách Evropského statistického úřadu (Eurostat).

V Česku ve vlastním obydlí splachovací záchod a vanu či sprchu nemělo jedno procento obyvatel. Na Slovensku to u toalet byla tři procenta, u van či sprch stejně jako v Česku jedno procento lidí.

Vůbec největšímu množství lidí záchod přímo v domácnosti chybí podle Eurostatu obyvatelům Litva a Lotyšska - shodně zhruba pětině tamní populace. Obě bývalé sovětské republiky dominují i pomyslnému žebříčku těch zemí, v nichž obydlím nejvíce chybí vana či sprcha. V Lotyšsku se to týká 22 procent obyvatel, v Litvě 18 procent.

Naopak třeba v Dánsku, Itálii, Nizozemsku, Švédsku či na Maltě doma splachovací záchod nemá jen méně než půl procenta lidí.

Statistici při sestavování tabulek srovnávajících životní podmínky v 27 státech unie vycházeli z dostupných údajů za rok 2007. U Bulharska s Rumunskem nicméně data chybí.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...